Во Изум откриена масовна гробница (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски синоќа изјави дека е откриена „масовна гробница“ во Изум, град на истокот што украинските сили го одзедоа од Русите за време на контраофанзива.

Loading...

 

 

– Сакаме светот да знае што предизвика руската окупација, рече Зеленски без да наведе детали за бројот на закопани луѓе или за причините за нивната смрт.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кои делови на Украина сака Путин да ги припои кон Русија?

 

 

Loading...

Претседателот на Украина додаде дека е отворена истрага и дека денеска ќе има повеќе информации.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.