Илја Јашин

Сподели со своите пријатели

Затворениот руски опозициски политичар Илја Јашин денеска, откако дозна дека неговиот пријател и колега Алексеј Навални починал во затвор, вети дека ќе продолжи да се бори за демократија во Русија. Loading… „Се додека моето срце бие во моите гради, ќе се борам против тиранијата. Додека живеам, нема да се плашамПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот опозициски политичар Илја Јашин е прогласен за виновен за ширење „лажни информации“ за армијата, пренесоа руските новински агенции. Loading… Обвинителите побараа деветгодишна затворска казна за Јашин, московски окружен советник. Во текот на денот треба да се донесе пресуда. Му се судеше поради видео на Јутуб од Буча На ЈашинПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот обвинител вчера побара деветгодишна затворска казна за Илја Јашин за обид да ја дискредитира руската воена интервенција во Украина. Loading… Јашин е политички сојузник на затворениот опозициски лидер Алексеј Навални и бил близок со Борис Немцов, опозициски политичар кој беше убиен во близина на Кремљ во 2015 година. ОбвинителитеПрочитај повеќе