Игор Стрелков

Сподели со своите пријатели

Поранешниот министер за одбрана на ДНР, оперативен и воен аналитичар на ФСБ, Игор Стрелков (вистинско име Игор Гиркин), беше префрлен во истражниот центар Лефортово во Москва и одби контакт со активисти за човекови права. Loading… – Моментално е во двојна ќелија во истражниот затвор Лефортово. Има телевизор, фрижидер – изјавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот агент на ФСБ и руски воен блогер Игор Гиркин, познат и како Игор Стрелков, објави, како што рече, алармантни информации од околината на Бахмут на својата Телеграма. Loading… Тој рече дека Украинците напредуваат и дека руските резерви итно отишле во областа северно од Бахмут. „Алармантни информации пристигнуваат од областаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот воен блогер и поранешен агент на ФСБ, Игор Гиркин, познат и како Игор Стрелков, во објава на Телеграм го критикуваше рускиот претседател Владимир Путин за немањето цели и стратегија во војната против Украина. Loading… Поради зголемените загуби на фронтот, Путин е изложен на критики од руските националисти, кои јаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот агент на ФСБ и десничарски националист Игор Гиркин (Стрелков) е еден од главните проруски сепаратисти во Украина. Loading… Од пред неколку месеци Стрелков е осуден за соборувањето на летот МХ17 во 2014 година. Сега тој на својот канал на Телеграм објави дека Евгениј Пригожин е воен злосторник. Тој повикаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украина нуди 100.000 долари за поранешниот агент на ФСБ, Игор Гиркин Стрелков. Тој е еден од главните проруски сепаратисти во Украина, а од 10 октомври нема ни трага ни глас од него. Loading… Се шпекулира дека тој е под истрага од Кремљ за „дискредитација на руската армија“, но објавата наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Игор Гиркин, попознат како Стрелков, деновиве повторно го привлече вниманието на украинските и руските медиуми. Loading… Од почетокот на руската инвазија на Украина, Гиркин најчесто објавува видеа далеку од фронтот во кои ги критикува потезите на руската армија и раководство, како и раководството на ДПР и ЛНР. Исто така, тојПрочитај повеќе