Хун Сен

Сподели со своите пријатели

Најмалку 25 лица загинаа во пожар во хотел-казино во Камбоџа, каде што продолжи големата спасувачка операција. Loading… Се стравува дека повеќе жртви ќе се најдат на тоа место каде што во моментот на трагедијата се наоѓале неколку стотици луѓе. „Тоа е трагедија во оваа празнична сезона“, рече премиерот на КамбоџаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Камбоџанскиот премиер Хун Сен е позитивен на коронавирусот, поради што ќе го откаже присуството на самитот на Г-20 во Бали, Индонезија, а поради позитивниот тест ќе ги откаже и состаноците на АПЕК во Бангкок подоцна оваа недела. Loading… Хун Сен неодамна беше домаќин на самитот на Асоцијацијата на нациите одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Камбоџа ќе обезбеди свои експерти за деминирање кои ќе обучуваат украински воени инженери. Loading… Камбоџанскиот премиер Хун Сен изјави дека ќе испрати свои специјални сили во Украина во соработка со Јапонија, пренесе украинска „Правда“. Генералниот директор на Центарот за мини во Камбоџа, Хенг Ратана, рече дека неговата агенција ќе јаПрочитај повеќе