хуманитарна криза

Сподели со своите пријатели

Најмалку 1.900 деца помлади од пет години починале во изминатата година од неухранетост во регионот Тигар во Етиопија за време на вооружени конфликти, покажа студијата спроведена од регионалните здравствени служби. Loading… Смртта на деца е регистрирана во здравствените установи низ Тигар од јуни минатата до 1 април оваа година, ноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Од почетокот на руската воена операција во Украина, 2,65 милиони луѓе побегнале од таа земја во Полска, соопшти денеска полската граничари. Loading… Според Би-Би-Си, бројот на луѓе кои ја преминуваат границата со Полска значително е намален во последните недели, а зголемен е и бројот на луѓе кои преминуваат во Украина.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинските власти во петокот најавија дека сакаат да воспостават десет хуманитарни коридори за евакуација на цивили, но цивилите од Мариупол ќе мора да користат приватни возила. Loading… Според вицепремиерот на Украина Ирина Верешчук, треба да се воспостават коридори на југот и на истокот на земјата, пренесува Ројтерс.   Украина: ИмамеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон укажа на „неблагодарниот“ дијалог што го води со неговиот руски колега Владимир Путин и неговиот „цинизам“, наведувајќи дека предлогот за хуманитарна операција во Мариупол е „експлицитно отфрлен“. Loading… „Улогата во дијалогот со рускиот претседател е неблагодарна, поминувам часови во разговори. Цинизмот е присутен во секој разговор,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

И покрај одложувањата и тешкотиите, хуманитарниот коридор од Мариупол, на југоистокот на Украина, од денеска ќе профункционира, изјави вицепремиерката на Украина, Ирина Верешчук. Loading… „Рутата ќе биде отворена за приватни автомобили. Петнаесет автобуси за евакуација веќе тргнаа од Запорожје за Мариупол“, рече Верешчук, пренесува Си-Ен-Ен.   Русите објавија сателитска снимкаПрочитај повеќе