Хезболах

Сподели со своите пријатели

Високиот функционер на Хезболах и член на парламентот Хасан Фадлала денеска изјави дека Израел ќе се соочи со одмазда откако претходниот ден во двата брана напади во јужен Либан беа убиени 11 цивили, меѓу кои шест деца. Loading… „Непријателот (Израел) ќе ја плати цената за овие злосторства“, изјави Фадлала заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Единаесет лица, меѓу кои шест деца, беа убиени вчера во израелски напади врз села низ јужен Либан, изјавија директор на болница и три либански безбедносни извори, бидејќи Израел соопшти дека одговорил на ракетен напад на Хезболах во кој загина еден од нивните војници. Loading… Хезболах и израелската војска разменуваат оганПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американските власти изјавија дека нападите врз позициите на јеменското бунтовничко движење биле извршени со авиони, бродови и подморници, а цел биле повеќе од десет локации. Loading… Со удирање по позициите на бунтовничкото движење Хути во Јемен, Соединетите Американски Држави покажаа дека го поддржуваат Израел во извршувањето на злосторства и геноцидПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелската армија утринава и во текот на изминатата ноќ изврши воздушни напади врз цели на Хезболах во јужен Либан. Loading… Како што е соопштено, борбениот авион ја погодил воената зграда и другата инфраструктура на екстремистичката организација во пограничниот град Лабунех. Рано утринава израелските одбранбени сили (ИДФ) објавија дека е погоденаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерот на либанското движење Хезболах, Хасан Насрала оцени дека израелското убиство на заменик-лидерот на Хамас во Бејрут е „големо, опасно злосторство за кое не можат да молчат“. Loading… Нападот на јужен Бејрут во вторникот вечерта, во кој беше убиен Салех ал-Арури, заменик-претседателот на политичкиот комитет на Хамас, Насрала го опишаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелската армија денеска ги засили нападите врз најголемиот град на југот на Појасот Газа и бегалскиот камп во централниот дел на палестинската територија, а беше објавено дека во 11-те недели војна загинале над 21.000 луѓе. Loading… Поради продолжувањето на воздушните напади и проширувањето на воените операции на југот, Светската здравственаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелската армија е подготвена да ги прошири своите акции против шиитската милиција Хезболах во Либан, за што веќе се подготвени планови, пренесуваат агенциите. Loading… „Денеска одобривме различни планови за иднината и мора да бидеме подготвени за офанзива доколку е потребно“, рече началникот на Генералштабот Херзи Халеви во средата за времеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вооруженото крило на Хезболах го напаѓа Израел со ракети од 8 октомври, додека ИДФ возврати, но тие тоа го нарекоа „контролирана војна“. Loading… Сепак, во последните неколку дена конфликтите се интензивираа. Хезболах вели дека на овој начин им помага на „арапските браќа во Газа“ и во последните 48 часа гиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австралија денеска потврди дека двајца нејзини државјани биле убиени во израелски воздушен напад во јужен Либан и рече дека ги разгледува тврдењата на Хезболах дека еден од убиените бил поврзан со либанската милитантна група. Loading… „Ќе продолжиме да се распрашуваме за оваа личност, со која Хезболах тврди дека е поврзан“,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант изјави дека либанската милитантна група Хезболах е свесна дека она што се случува во Газа „може да се случи и во Бејрут“. Loading… „Хезболах гледа што се случува во Газа и е свесен дека она што го направивме во Газа, можеме да го направимеПрочитај повеќе