Херсон

Сподели со своите пријатели

Околу 6:00 часот се огласи аларм за воздушен напад во главниот град на Украина, Киев, како и во јужните региони Херсон и Миколаев и во западниот регион Житомир. Loading… „Во главниот град е прогласена тревога! Одете во засолништето!“, објави градската воена управа на Киев на Телеграма. Во моментов постои „заканаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 400 луѓе го напуштија Херсон од Божиќ, по наглото зголемување на интензитетот на руското бомбардирање на градот. Loading… Меѓу нив се Елена и нејзините три ќерки, кои го напуштила градот со воз во евакуација што ја олесни украинската влада, пишува Би-Би-Си. Ника, 13-годишната ќерка на Елена, со дветеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералштабот на вооружените сили на Украина соопшти дека руските сили истрелале 33 ракети врз цивилни цели во украинскиот град Херсон во последните 24 часа. Loading… Во својот утрински извештај тие наведуваат дека руските сили со минофрлачи и артилерија ги напаѓаат населените места на десниот брег на реката Днепар во близинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските сили синоќа жестоко ја нападнаа областа Херсон на југот на Украина, која неодамна беше делумно ослободена, соопшти гувернерот на Херсонската област. Loading… Во нападите извршени ден пред Божиќ, руските сили убиле пет цивили, а повредиле 35, меѓу кои и едно шестгодишно девојче. Јарослав Јанушевиќ, гувернерот на Херсонската област, објавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Неодамна ослободениот јужен украински град Херсон остана без електрична енергија по гранатирањето од страна на руските сили, изјави денеска регионалниот началник Јарослав Јанушевич. Loading… Тој на Телеграм напиша дека надлежните служби работат на санирање на електричната мрежа. Херсон беше делумно вратен на власт минатата недела, откако украинските сили повторно влегоаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинското Државно истражно биро (ДИБ) објави дека го привело заменик-градоначалникот на Херсон под обвинение за соработка со Русија. Loading… Весникот „Украинска правда“ го идентификуваше уапсениот како Владимир Пепел. Службениците на ДИБ, во тесна соработка со обвинителите, го приведоа заменик-градоначалникот Херсон. „Тој е обвинет за колаборационизам“, соопшти бирото на „Телеграм“. КакоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Две лица загинаа, а неколку се повредени во украински минофрлачки напад во текот на ноќта врз градот Нова Каховка во областа Херсон, соопшти денеска локалната општинска администрација. Loading… Администрацијата на Телеграм напиша дека во украинскиот напад загинале две жени, додека неколку луѓе се повредени, а три куќи се целосно уништени.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Двајца руски војници одеа по улица во Херсон пролетна вечер на почетокот на март, само неколку дена откако Москва го зазеде украинскиот град. Loading… Температурата сè уште беше под нулата таа ноќ и снема струја, оставајќи го градот во целосен мрак додека војниците се враќаа во кампот по неколку пијачки.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Копнените борби продолжуваат во регионот Доњецк во источна Украина. Loading… Русите се обидуваат да ја поместат линијата на фронтот западно од градот Доњецк, кој од 2014 година е под контрола на проруските сепаратисти, пренесува Ројтерс. Генералштабот на украинската армија соопшти дека руските сили се обидуваат да напредуваат кон нивните главниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дописник на Би-Би-Си разговараше со двајца Украинци кои рекоа дека биле заробени од руски војници повеќе од еден месец во коморите за мачење во полициската станица во Херсон, кога градот го зазеле руските сили. Loading… Анзела Слободиан (49), која пред руската инвазија работела како ТВ водителка, вели дека Русите психичкиПрочитај повеќе