група Вагнер

Сподели со своите пријатели

Бизнисменот Евгениј Пригожин за прв пат јавно призна дека во 2014 година ја создал групата, подоцна наречена „Вагнер“, истакнувајќи дека благодарение на нивната храброст судбината на самопрогласените републики во Доњецк и Луганск радикално се променила, а народите во Сирија, Арапските, африканските и латиноамериканските земји добија заштита. Loading… Коментарот на ПригожинПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Евгениј Пригожин, близок соработник на Владимир Путин и водач на таканаречената група Вагнер, вчера предизвика голем гнев во јавноста, кога се појави видео на кое се гледа како тој ги повикува затворениците да се борат во Украина, ветувајќи им слобода по шест месеци служба. Loading… – Ако отслужиш шест месеци,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската приватна воена група Вагнер, обвиткана во мистерија со години, излезе од сенките за време на војната во Украина. Loading… Сето ова се случува кога државните медиуми ги фалат нејзините платеници и нивните успеси во инвазијата. Тајната организација, со која Кремљ упорно ги негира врските, започна отворена кампања низ РусијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Медиумите од Русија објавија дека Евгениј Пригожин, организаторот на озлогласената платеничка група Вагнер, кој е толку близок со рускиот претседател што го носи прекарот „готвачот на Путин“, наводно бил убиен во украински ракетен напад оваа недела, иако сè уште нема официјални потврди. Loading… Автор на оваа информација е рускиот военПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британската воена разузнавачка служба тврди дека 1.000 платеници на руската приватна воена компанија „Вагнер груп“ биле испратени во источна Украина. Loading… Групата беше активна во Украина, Сирија и африканските земји во последните осум години, постојано обвинета за воени злосторства и кршење на човековите права.     Како е основана групацијатаПрочитај повеќе