гориво

Сподели со своите пријатели

Сегашната енергетска криза би можела да биде една од најлошите и најдолгите во историјата, а особено Европа може да биде силно погодена, смета Фатих Бирол, шеф на Меѓународната агенција за енергетика. Loading… Во интервју за германскиот магазин Шпигел, Бирол изјави дека последиците од настаните во Украина веројатно ќе ја направатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,90 % во однос на одлуката од 11.04.2022 година. Loading… Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 1,50 ден/лит, додека малопродажната ценаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Резултатите од антикризните мерки на Владата се видливи во континуитет. Поради владините одлуки со кои се намали акцизата и ДДВ за нафтени деривати, се амортизираа ценовните разлики и од денес цените на горивата се намалени. Дизелот поевтинува за два, а бензините за денар по литар. Loading… Соодветно на намалената акцизаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мазутот од ноќеска на полноќ поевтинува за 1,492 денара за килограм, а цените на другите горива остануваат исти, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,55 отсто. Loading… Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕРПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 од ноќеска на полноќ поевтинуваат за 2,5 денари за литар, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за 1,5 денари, а за денар Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Loading… Намалувањето на малопродажбите цени на нафтените деривати воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48% во однос на одлуката од 28.03.2022 година. Loading… Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), се намалува за 2,00 ден/лит, и со тоа малопродажнатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Од вечерва на полноќ одново поскапуваат горивата. Бензините и дизелот поскапуваат за 1,5 денари. Loading… Така ЕУРОСУПЕР 98 од утре ќе се продава по цена од 85,5 денари, а ЕУРОСУПЕР 95 ќе биде 83,5 денари по литар. Литар ДИЗЕЛ од утре ќе се продава за 87,5 денари. Се зголемува иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Германија има зголемен број кражби на гориво на бензинските пумпи. Loading… И пред драматичното поскапување на горивата, поради украинската криза, минатата година е забележан зголемен број на кражби на гориво. Според „Билд“, статистиката за кривични дела за минатата година, која ќе биде претставена на крајот на април, покажува декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 од полноќ се намалуваат за еден денар, а цената на дизелот останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 е 71 денар, на  ЕУРОСУПЕР БС-98 е 73, а ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и натаму ќе се пордава за 63,50 денали заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Цените на дизел горивата од ноќеска на полноќ поевтинуваат за еден денар, а бензинот „еуросупер БС-95“ поскапува за половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Новата малопродажна цена на „еуросупер БС-95“ ќе изнесува 68 денари, а цената на бензинот „еуросупер БС-98“ е непроменета, односно 69,5 денари за литар. „Eуродизел“ ќеПрочитај повеќе