ЕВН

Сподели со своите пријатели

Екипите на електродистрибуција веќе работат во липковското село Слупчане. Орманите во дел од селото веќе се заменети. Loading… Договорено е корисниците на социјална парична помош да ги плаќаат заостанатите сметки на рати, кажаа претставниците од општината. Во однос на договорот со жителите од Слупчане од ЕВН велат дека законите коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

ЕВН и жителите на Слупчане постигнаа договор. Екипите на Електродистрибуција ќе започнат со реализација на проектот за реконструкција на мрежата во Слупчане, соопштија од ЕВН. Loading… – Постигнат е договор со мештаните на Слупчане, а гаранции се дадени од локалната власт и од страна на сите политички партии. Наредната неделаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Жителите на липковското село Оризари денеска излегоа на протест пред подружницата на ЕВН во Куманово со барање да им се приклучи струја. Loading… Тие останаа без напојување откако мештани на соседно Слупчане вчера ги искршиле трансформаторите оти не даваат ЕВН да влезе во селото кое немилосрдно краде струја. Оризарци бараатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вработените на Корисничкиот енерго-центар на ЕВН во Куманово ги напуштија своите работни места поради загрозена безбедност. Loading… Ова се случи откако мештани на липковското село Оризари им влегоа во просториите со барања компанијата да им пушти струја. – Вработените на КЕЦ Куманово ги напуштија работните места од безбедносни причини иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Жители на липковското село Оризари насилно влегле во просториите на подружницата на ЕВН во Куманово, потврдуваат од компанијата. Loading… Мештаните на Оризари бараат да им се вклучи струја, откако вчера останаа без неа откако несовесните слупчанци искршија трансформатори и предизвикаа голема хаварија која остави без струја шест села и ГППрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мештаните на Слупчане по вчерашното беснеење и оштетување на трафостаниците го оставиле без струја и Граничниот премин „Табановце“. Loading… Ова го потврдија од ЕВН од каде велат дека дефектот бил саниран за кратко време. Цела ноќ екипи на  Електродистрибуција работеле на санација на дефектите кои ги предизвикаа слупчанци во неколкуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мештаните на липковското село Слупчане попладнево дивееле во селото и ги искршиле трафостаниците за снабдување со електрична енергија. Loading… Со тоа, како што велат од ЕВН, направиле дефект од највисок степен, оставајќи го и Слупчане, но и околните села без струја. Без електрична енергија се селата Оризаре, Ваксинце, Алешевце, Руница,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Жителите на липковско Слупчане испратиле цела листа барања до ЕВН, а меѓу нив бараат компанијата да им го прости долгот за струјата што ја краделе во изминатите години. Loading… Освен тоа, бараат ЕВН да не им фактурира ништо над 3.000 денари без разлика дали ќе потрошат повеќе. Од ЕВН информираатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бакарен материјал бил украден од магацин на ЕВН Македонија во Куманово, а случајот утринава во полиција го пријавил вработен. Loading… На 30- .06.2023 година во 10.20 часот во СВР Куманово од страна на вработен во ЕВН Македонија КЕЦ-Куманово било пријавено дека непознат сторител со употреба на сила отворил магацин лоциранПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе делови на Куманово и околината утре ќе останат без електрична енергија, информираат од Регионалниот центар за управување со кризи. Loading… Во период од 09:00 до 09:30 часот прекини ќе има кај корисниците од населбата Вера Которка, селото Проевце и населбата Зелен рид, како и повеќе компании кои се наоѓааПрочитај повеќе