Еритреја

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 50 лица се повредени, од кои осум потешко, а околу стотина се приведени во Стокхолм, откако противниците на владата на Еритреја упаднаа на настан во шведскиот главен град организиран од приврзаници на режимот на Еритреја. Loading… Околу 1.000 антивладини демонстранти на кои им беше дозволено да одржат протестПрочитај повеќе

chains, feet, sand

Сподели со своите пријатели

Северна Кореја, Еритреја и Мавританија имаат највисока преваленца на модерно ропство во светот, според Глобалниот индекс за ропство објавен во средата, кој забележа „влошување“ на ситуацијата на глобално ниво од последното истражување пред пет години. Loading… Во извештајот се проценува дека околу 50 милиони луѓе „живееле во ситуации на модерноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Блиските руски сојузници Белорусија, Никарагва, Сирија, Северна Кореја, Еритреја и Мали на 23 февруари гласаа против необврзувачката резолуција на Генералното собрание на Обединетите нации (ОН) со која се повикува Москва да ги прекине непријателствата во Украина и да ги повлече своите сили. Loading… Овој документ го поддржаа 141 земја, аПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров по неговата посета на Еритреја потврди дека Москва останува посветена на извозот на храна во сиромашните африкански земји, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи. Loading… – Лавров ја потврди цврстата посветеност на Русија во исполнувањето на обврските во однос на испораката наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Оваа војна се одвива во целосна темнина за Западот и однесе 600.000 животи, го започнува својот авторски текст за Гардијан, етиопската писателка Магдалена Абраха. Loading… Неговите жртви сведочеа за шокантни кршења на човековите права и, трагично, цивилите беа намерно цел на напади. Десетици илјади жени беа силувани. Тоа трае двеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Хиените ги собираат труповите на селаните, градовите се изложени на воздушни напади, постарите мажи и млади жени насилно се регрутираат во армијата – ова се ужасни сведоштва од војната која однесе десетици, ако не и стотици илјади жртви во историскиот регион на Етиопија Тигрaј. Loading… Областа некогаш била туристичка атракција,Прочитај повеќе