Енергодар

Сподели со своите пријатели

Руски сили воспоставуваат одбранбени позиции во и околу нуклеарната централа Запорожје во јужна Украина во последните неколку недели, изјавија четворица сведоци за Ројтерс. Loading… Околу окупираниот град Енерходар, каде се наоѓа најголемата нуклеарна централа во Европа, руски војници ископале нови ровови и поставиле мински полиња. Надзорните камери во самата нуклеарнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вооружените сили на Украина повторно се обидоа да пренесат војници преку Днепар во правец Каменка-Днепровск, и тој напад беше одбиен, тврди член на Главниот совет на администрацијата на регионот Запорожје, Владимир Рогов. Loading… „Синоќа беше спречен нов обид на милитантите на Зеленски да го нападнат Днепар и да слетаат воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руското Министерство за одбрана тврди дека украинските војници се обидуваат да ја заземат нуклеарната централа Запорожје, најголемата нуклеарна централа во Европа. Loading… „Денеска, околу шест часот наутро по московско време, украински војници со две диверзантски групи, вкупно 60 членови со седум бродови, упаднаа на брегот на регионот Каховна, кој сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинските власти денеска ја обвинија Русија дека извршила артилериски напади врз Енергодар, градот во кој се наоѓа нуклеарната централа Запорожје, на денот кога таму требаше да пристигне мисијата на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ). Loading… „Русите вршат артилериски напади на рутата по која мора да оди мисијата на МААЕПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Владимир Рогов, член на главниот совет на регионалната администрација на регионот Запорожје, денеска изјави за РИА Новости дека во градот Енергодар е приведена група украински диверзанти кои подготвувале терористички напад во нуклеарната централа Запорожје. Loading… Според Рогов, приведувањето на диверзантската група уште еднаш ја покажува „терористичката природа на режимот воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија го гранатира градот Енергодар, каде се наоѓа нуклеарната централа Запорожје, тврди украинската страна, велејќи дека руските сили гаѓаат станбени области. Loading… „Горат автомобили и станбени згради“, објави украинската армија на Телеграм, а снимката од нападот покажува повеќе запалени автомобили и пожарникари кои брзаат да го изгаснат пожарот, пишува лондонскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претставници на администрацијата во градот Енергодар, кој е под руска контрола, денеска објавија дека струјата од нуклеарната централа Запорожје вообичаено се испорачува во Украина. Loading… Украинската државна компанија за атомска енергија Енергоатом, сепак, во четвртокот соопшти дека шест од реакторите на централата биле исклучени од електричната мрежа на земјата. –Прочитај повеќе