енергетика

Сподели со своите пријатели

Компаниите од ЕУ би можеле да го исполнат барањето на Русија за плаќање во рубљи без да ги прекршат санкциите на европските земји. Loading… Како што објави Европската комисија во петокот, тоа би го постигнале со плаќање во евра и долари, кои потоа се претвораат во руска валута, пренесува Ројтерс.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков денеска најави дека има уште време таканаречените „непријателски“ земји да се префрлат на плаќање на гас во рубљи, но тој одби да открие колку земји досега се согласиле на тоа. Loading…   УКР: Седум загинати, 11 повредени во ракетниот напад на Лавов   Според Ројтерс,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Владата на Република Северна Македонија спроведува успешна енергетска транзиција која на среден и на долг рок ќе обезбеди сигурност со снабдување на енергенси, одржливост на енергетскиот систем и ќе биде праведна за сите граѓани. Премиерот Димитар Ковачевски, во своето излагање на Економскиот форум во организација на „Finance Think“, зборуваше заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Холандската влада ќе издаде наредба до компаниите да не го плаќаат рускиот гас во рубљи, што го предложи Москва, бидејќи со тоа би биле прекршени санкциите на Европската унија, изјави денеска портпаролот на Министерството за економски прашања. Loading… Портпаролот рече дека Холандија го усвоила тој став по вчерашната одлука наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Цените на нафтата дополнително паднаа во петокот и би требало да загубат околу три отсто од почетокот на неделата, бидејќи планираното лансирање на 240 милиони барели на земјите -потрошувачи од залихите ја отстрани загриженоста за намаленото снабдување од Русија поради санкциите на Западот. Loading… Терминските договори на суровата нафта брентПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претставниците на Европската унија денеска треба да ја одобрат забраната за увоз на руски јаглен, која целосно ќе стапи на сила од средината на август, еден месец подоцна од првично предложеното, по притисокот од Германија да го одложи спроведувањето на мерката. Ројтерс пренесува од ЕУ. Loading… Постепеното укинување на рускиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската унија порано или подоцна ќе мора да се откаже од рускиот гас и нафта за да изврши дополнителен притисок врз Русија да ја запре агресијата врз Украина, изјави во средата претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел. Loading… „Ги заоструваме нашите санкции за да го задржиме максималниот притисок врз Кремљ.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гневот предизвикан од фотографиите на убиените цивили на улиците на украинскиот град Буча го зголеми притисокот врз Европа да го запре увозот на руски гас. Loading… Литванија и нејзините балтички соседи побараа од партнерите во ЕУ да се приклучат на нивната одлука за запирање на понатамошното купување на „токсичниот московскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за економија Крешник Бектеши и генералниот директор на АД Електрани на Северна Македонија Васко Ковачевски денеска на прес-конференција информираа за мерките кои што ги донесе Владата за справување со енергетската криза, а кои што се спроведоа преку АД ЕСМ кој како државна компанија секојдневно ги менаџиреше состојбите во справувањетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската енергетска компанија Газпром во петокот соопшти дека во првите три месеци од 2022 година обемот на извозот на нивниот природен гас изнесува 38,5 милијарди кубни метри, што е за 27,1 отсто помалку од истиот период минатата година. Loading… „Во споменатиот период, извозот на природен гас на компанијата во земјитеПрочитај повеќе