Џеф Безос

Сподели со своите пријатели

Марк Закерберг го престигна Илон Маск на листата на Блумберг за најбогати луѓе во светот, па така основачот на Фејсбук е на третото место, а е пред Маск за прв пат од 2020 година. Loading… Маск, кој беше на врвот на листата на милијардери на Блумберг на почетокот на март,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Џеф Безос вчера ја врати титулата најбогат човек на светот, претекнувајќи го Илон Маск, според индексот на милијардери на Блумберг. Loading… Нетото богатство на основачот на Амазон беше 200 милијарди долари, а богатството на Маск се проценува на 198 милијарди долари. Во текот на минатата година, Маск изгубил околу 31Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

2023 година беше економски тешка за нас обичните смртници, но вкупно 2.568 милијардери во светот стана уште побогати. Loading… Ова е топ 5 листата на луѓе кои заработија најмногу пари во годината што измина. Првото место му припадна на сопственикот на Тесла, Спејс екс и Твитер, Илон Маск. Тој станалПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Amazon.com, во сопственост на Џеф Безос, објави дека планира да ги лансира своите први интернет сателити во вселената во првата половина на 2024 година и наскоро ќе понуди првични комерцијални тестови на корисниците. Loading… Компанијата се подготвува да се натпреварува со SpaceX на Илон Маск и други за да обезбедиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Оваа година познатиот американски инвеститор Ворен Бафет го престигна Џеф Безос на листата на најбогати луѓе, а сега се заканува дека ќе го симне од тронот Бил Гејтс како втор најбогат Американец, по Илон Маск. Loading… Познатиот инвеститор и извршен директор на Беркшир Хатавеј имаше проценета вредност од 108 милијардиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По Мета и Твитер, каде што илјадници луѓе останаа без работа, се чини дека на ред е Амазон. Loading… Амазон неодамна стана сопственик на рекорд со кој секако не сакаат да се фалат. По неколку месеци руменило на берзата, тие станаа првата јавна компанија во историјата што изгубила повеќе одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Основачот на Амазон Џеф Безос планира да донира поголем дел од своето богатство од 124 милијарди долари за време на неговиот живот. Loading… Во ексклузивно интервју за Си-Ен-Ен, тој рече дека најголемиот дел од своето богатство ќе го посвети на борбата против климатските промени и поддршката на луѓето кои можатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најбогатиот Азиец Гаутам Адани повторно го надмина основачот на Амазон Џеф Безос на листата на Блумберг за најбогати луѓе во светот. Loading… Безос во понеделникот забележа пад на неговото богатство за милијарда долари, бидејќи акциите на компанијата паднаа. Во меѓувреме, добивката од 1,37 милијарди долари го зголеми богатството на АданиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Некои од најбогатите луѓе во светот финансираат голем „лов на богатство“ на западниот брег на Гренланд, сето тоа со хеликоптери и предаватели. Loading… Климатската криза брзо го топи мразот на Гренланд што, иронично, отвора можност за инвеститорите и рударските компании кои бараат клучни минерали важни за транзицијата кон зелена енергија.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бизнисменот Џеф Безос и неговата компанија „Blue Origin“ од следната година со своите ракети ќе испраќаат туристи во вселената. Оние кои тоа можат да си го дозволат, во вселенската авантура ќе се заминат со ракетите со човечки екипаж „New Shepard“. Билетите за тој лет ќе може да се набават веќеПрочитај повеќе