Ворен Бафет побогат од Безос, се заканува да го престигне и Бил Гејтс

Сподели со своите пријатели

Оваа година познатиот американски инвеститор Ворен Бафет го престигна Џеф Безос на листата на најбогати луѓе, а сега се заканува дека ќе го симне од тронот Бил Гејтс како втор најбогат Американец, по Илон Маск.

Loading...

Познатиот инвеститор и извршен директор на Беркшир Хатавеј имаше проценета вредност од 108 милијарди долари на затворањето на тргувањето во четвртокот, според индексот на милијардери на Блумберг.

Безос, основачот и извршен директор на Amazon, следеше со богатство од 107 милијарди долари.

Гејтс, ко-основачот на Мајкрософт и еден од блиските пријатели на Бафет, има проценета нето вредност од 110 милијарди долари.

Дури и Маск, извршниот директор на Tesla и Twitter, не е далеку понапред, со проценето богатство од 138 милијарди долари.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  На референдум, Швајцарците одлучуваат дали сакаат да продолжат да плаќаат во кеш

На почетокот на оваа година, Бафет зад Маск за над 170 милијарди долари, Безос за над 90 милијарди долари, а Гејтс за над 30 милијарди долари.

Тој го надмина Безос и ја затвори разликата во однос на Гејтс и Маск поради релативните перформанси на акциите на Беркшир, кои сочинуваат околу 99 отсто од нето вредноста на Бафет.

Акциите на Мајкрософт паднаа за речиси 30 отсто, акциите на Амазон ја преполовија својата вредност оваа година, додека на Тесла паднаа за речиси 70 отсто.

Loading...

Спротивно на тоа, цената на акциите на Беркшир порасна за околу 2 отсто, што значи дека богатството на Бафет би се зголемило оваа година доколку тој не донирал околу 5 милијарди долари од неговите акции во Беркшир во добротворни цели.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Доларот зајакна, цената на нафтата порасна

Бафет подарил околу 52 отсто од акциите на Беркшир од 2006 година. Со сите останати донации, доколку тој го задржал својот целосен удел од речиси 475.000 акции од класа А, тие денес би вределе 223 милијарди долари, што го прави најбогатиот човек по долго време.

Дури и со намаленото богатство, Бафет се наоѓа на петтото место на листата на Блумберг за најбогати луѓе во светот.

Францускиот тајкун за луксузни стоки Бернар Арно е број 1 со проценета нето вредност од 165 милијарди долари, следен од индискиот индустријалец Гаутам Адани со проценета нето вредност од 121 милијарди долари.

По националност, доколку Бафет го исфрли Гејтс од 4то место, Маск ќе биде единствениот Американец побогат од него.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Се бара милионска казна за Јунајтед ерлајнс

Инвеститорите се откажаа од растот на акциите како Мајкрософт, Тесла и Амазон во корист на компании како Беркшир оваа година поради историската инфлација, зголемените каматни стапки и претстојната рецесија.

Конгломератот на Бафет поседува мноштво бизниси, вклучувајќи ги Geico и See’s Candies, како и акции во вредност од милијарди долари во јавните компании како Кока-Кола и Крафт Хајнц.

Затоа, инвеститорите го гледаат неговото портфолио како многу добро позиционирано и дисперзирано за да издржи секаква сериозна економска криза.

Loading...