Дејвид Камерон

Сподели со своите пријатели

Британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон ќе ја потврди важноста на поддршката и хуманитарното финансирање за Украина, како и одржувањето на добри односи меѓу Вашингтон и Лондон за време на неговата прва посета на Вашингтон по преземањето на функцијата минатиот месец, објави британското Министерство за надворешни работи. Loading… „МинистеротПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен во средата вечерта беше во Скопје, во пресрет на денешниот состанок на дипломатите на ОБСЕ и се сретна со македонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи, но по неформалната вечера, тој го напушти главниот град на Македонија, пред доаѓањето на неговиот руски колега. Сергеј Лавров.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон денеска треба да го посети Блискиот Исток и да се сретне со израелските и палестинските лидери, се наведува во соопштението за печатот на британското Министерство за надворешни работи. Loading… Поранешниот премиер Камерон, кој минатата недела беше назначен за министер за надворешни работи, вчераПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон се сретна со украинскиот претседател Володимир Зеленски за време на неговата посета на Киев. Loading… Камерон вети континуирана воена поддршка и промена на фокусот на Украина додека продолжува конфликтот на Блискиот Исток, пишува Гардијан. Во видеото што го објави украинскиот претседател на социјалнатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Откако стана британски премиер пред нешто повеќе од една година, Риши Сунак се обидува да донесе смиреност во хаотичната влада што ја наследи, според анализата на Си-Ен-Ен. Loading… Економската политика на неговиот претходник, Лиз Трас, забележа пад на фунтата на најниско ниво во однос на доларот во последните децении. ИнфлацијатаПрочитај повеќе