Дејвид Камерон

Сподели со своите пријатели

Израел сам ќе одлучи како да се брани, изјави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху по состанокот со шефовите на дипломатиите на Германија и Велика Британија, Аналена Бербок и Дејвид Камерон, кои го повторија повикот Израел да покаже воздржаност по иранскиот напад со беспилотни летала и ракети минатиот викенд. Loading… „Сакам даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дејвид Камерон, британскиот министер за надворешни работи, објасни зошто борбените авиони на Кралското воздухопловство (РАФ) не соборуваат дронови над Украина, како што направија минатиот викенд над Израел за време на голем ирански напад. Loading… Прашањето му беше поставено на Камерон за време на интервјуто за радиото ЛБЦ, кое потсетува декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц го повика Израел да придонесе за смирување на ситуацијата на Блискиот Исток по невидениот напад на Иран на израелска територија во текот на викендот. Loading… „Начинот на кој Израел успеа со меѓународните и локалните партнери да го одбие тој напад е навистина импресивен. Тоа е успехПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на британската дипломатија Дејвид Камерон денеска изјави дека Велика Британија најостро го осудува терористичкиот напад врз градското собрание Крокус во близина на Москва. Loading… Камерон на платформата „Х“ напиша дека ваквото „страшно насилство“ не може ништо да оправда. Камерон изрази сочувство до семејствата на жртвите, пренесува Танјуг. Според досегашнитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Велика Британија ќе го предупреди Израел дека неговото трпение е при крај поради „ужасните страдања“ на цивилите во Појасот Газа, каде недостатокот на помош предизвикува луѓето да умираат од глад, изјави министерот за надворешни работи Дејвид Камерон, пренесува Ројтерс. Loading… Камерон, кој денеска во Лондон треба да се сретне соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Околу 20 европски лидери ќе се соберат денеска во Париз за да испратат порака до рускиот претседател Владимир Путин за европската одлучност во однос на Украина и да се спротивстават на наративот на Кремљ дека Русија ќе победи во војната, која влегува во третата година, објави Елисејската палата. Loading… ФранцускиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон повика на прекин на борбите во Газа, пишува Sky News. Loading… Говорејќи за време на посетата на Фолкландските Острови, тој рече дека насилството треба да заврши „веднаш“ откако член на воениот кабинет на Бенјамин Нетанјаху се закани дека ќе го нападне градот РафахПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон изјави дека неговата земја е блиску до формално признавање на палестинската држава. Loading… Камерон смета дека на Палестинците треба да им се даде таква перспектива за да се промовира мирот на Блискиот Исток. На палестинскиот народ ќе треба да му се покаже „неповратенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на британската дипломатија Дејвид Камерон денеска изјави дека акциите насочени кон уништување на воените капацитети на Хутите ќе продолжат, откако САД и Велика Британија извршија уште еден бран напади врз јеменските бунтовници. Loading… „Она што го направивме повторно е да испратиме најјасна можна порака дека ќе продолжиме да јаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британскиот државен секретар за надворешни работи, Комонвелт и развој и поранешен премиер Дејвид Камерон објави дека на „екстремистичките израелски доселеници (на Западниот Брег)“ ќе им биде забранет влезот во Обединетото Кралство. Loading… Во објавата на платформата X, Камерон нагласи дека со таргетирање и убивање на палестински цивили, овие доселеници јаПрочитај повеќе