Чешка Република

Сподели со своите пријатели

Во своето денешно проштално обраќање до нацијата, чешкиот претседател Милош Земан предупреди дека руската агресија врз Украина ја загрозува безбедноста на целиот свет, изразувајќи надеж дека притисокот на „слободните земји“ ќе ја принуди Русија да се повлече од Украина. Loading… За време на божиќниот говор, кој го пренесуваа водечките чешкиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Чешката полиција денеска блокираше улица во градот Брно каде се наоѓа конзулатот на Украина, откако беше откриена сомнителна пратка. Loading… Пратката што била испорачана во конзулатот наликувала на неодамнешната бомба испратена до дипломатската мисија на Украина во Шпанија. Според чешката полиција на Твитер, пратката во моментов се проверува. Евакуирани сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Властите на Чешка ги повикаа своите граѓани да ја напуштат Русија поради влошената безбедносна ситуација, соопшти денеска Министерството за надворешни работи во Прага. Loading… „Со оглед на тековната воена инвазија на Руската Федерација во Украина и можната закана од влошување на безбедносната ситуација, особено за граѓаните на земјите-членки на ЕУПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По 13 месеци инфлацијата во Чешка почна да забавува и додека во јули изнесуваше 17,5 отсто, во август благо се намали на 17,2 отсто во однос на истиот месец од претходната година, објави денеска чешкиот завод за статистика. Loading… Забавувањето се должи на забавениот раст на цените на горивата иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Прага започна судењето на поранешниот чешки премиер Андреј Бабиш, кое се одржа пет години по почетокот на истрагата. Loading… Тој беше обвинет дека пред 13 години со измама примил субвенции од околу два милиони евра за семејната фарма и конференциски центар Родино гнездо. Заедно со Бабиш, се суди иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со пари од амбасадата на Чешката Република учениците од основното училиште „Вера Которка“ во село Клечовце ќе добијат нови тоалети. Ова денеска го најави градоначалникот на Општина Куманово Максим Димитеивски по протоколарната средба со амбасадорот на Република Чешка, Мирослав Томан. На средбата се разговарало на повеќе теми за продлабочување наПрочитај повеќе