Барселона

Сподели со своите пријатели

Најмалку шест лица се повредени кога автобус удрил во хотел во шпанскиот град Барселона, јави шпанскиот медиумски сервис „Кадена Сер“. Loading… Во извештајот се наведува дека автобусот од засега непознати причини удрил во хотелот Молинс де Реј. Едно лице се здобило со тешка повреда. Автобусот наводно ја оштетил цевката заПрочитај повеќе

people walking on park during daytime

Сподели со своите пријатели

Градската управа на Барселона соопшти дека до 2028 година ќе забрани издавање станови на туристи, со што сака да го спречи растот на трошоците за домување и да им овозможи на граѓаните нормално да живеат во својот град, јавува Радио Слободна Европа (РСЕ). Loading… Левичарскиот градоначалник на градот, Жауме Колбони,Прочитај повеќе

two flags flying next to each other in front of a building

Сподели со своите пријатели

Градскиот совет на Барселона вчера на својата пленарна седница го одобри прекинот на институционалните односи со израелската влада, пишува Каталонски њуз, новинска агенција во сопственост на каталонската влада. Loading… Во текстот на изгласаниот предлог се наведува дека односите нема да продолжат „додека не дојде до конечен прекин на огнот којПрочитај повеќе

a very tall building with a crane on top of it

Сподели со своите пријатели

Кулите на црквата Саграда Фамилија во Барселона беа завршени 141 година по поставувањето на првиот камен, а беа поставени и последните скулптури во рамките на светиот комплекс. Loading… Како што пишува Тајмс, скелето наскоро ќе биде отстрането, па посетителите за прв пат ќе можат да го видат ремек-делото на АнтониоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во сударот на два воза рано утринава во близина на Барселона, според шпанските власти полесно се повредени 155 лица. Loading… Итната помош во Каталонија соопшти дека три лица се префрлени во медицински центри, но дека нема сериозно повредени. Официјални лица соопштија дека судирот се случил на железничка линија во МонткадаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Околу 150.000 каталонски сепаратисти се собраа во Барселона на најголемиот каталонски празник – Националниот ден на Каталонија. Loading… Каталонското национално собрание (ANC), граѓанската група која го организираше маршот, остро се противи на разговорите на каталонската влада со централната влада на Шпанија во Мадрид. Оваа влијателна организација наведува дека ја изгубилаПрочитај повеќе