Барселона: Околу 150.000 учесници на маршот за независност

Сподели со своите пријатели

Околу 150.000 каталонски сепаратисти се собраа во Барселона на најголемиот каталонски празник – Националниот ден на Каталонија.

Loading...

Каталонското национално собрание (ANC), граѓанската група која го организираше маршот, остро се противи на разговорите на каталонската влада со централната влада на Шпанија во Мадрид.

Оваа влијателна организација наведува дека ја изгубила довербата во политичките партии и е подготвена да оди напред без нив кон нов обид за раскинување со Шпанија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пожар во трговски центар во Јужна Кореја: Најмалку седум лица загинаа

Ова доведе до тоа регионалниот претседател на Каталонија, Пере Арагонес, да стане првиот каталонски претседател што не присуствуваше на годишниот марш на сецесионистите.

Долорес Фелиу, претседателка на АНЦ, изјави за АП дека се надева дека маршот ќе послужи како повик за будење за Арагон да ги прекине преговорите со централната влада.

Полицијата во Барселона соопшти дека на собирот присуствувале 150.000 луѓе.

Организаторите изјавија дека биле присутни уште неколку стотици илјади.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Хакери објавија податоци на болница во близина на Париз

Во морето од каталонски знамиња, некои учесници носеа транспаренти со барање каталонските власти да усвојат Декларација за независност или да поднесат оставка.

Loading...

Арагонес учествуваше во други настани за време на празникот, но членовите на неговата партија Републиканска левица од Каталонија беа подложени на потсмев и скандирања „Предавници! кога традиционално положија цвеќе на споменикот на Рафаел Казанова во Барселона.

Арагонес истакнува дека разговорите со владата на шпанскиот премиер Педро Санчез се од витално значење.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Петмина спасувачи загинаа на Филипините по тајфунот

Тој нагласи дека нема да се откаже од ветувањето дека ќе одржи уште еден референдум за независност, но додаде дека разговорите се клучни за изнаоѓање решение за десетици Каталонци кои се соочуваат со правни проблеми поради нивната улога во обидот за отцепување во 2017 година, кој шпанските судови го прогласија за незаконски.