155 лица повредени при судир на возови во Барселона

Сподели со своите пријатели

Во сударот на два воза рано утринава во близина на Барселона, според шпанските власти полесно се повредени 155 лица.

Loading...

Итната помош во Каталонија соопшти дека три лица се префрлени во медицински центри, но дека нема сериозно повредени.

Официјални лица соопштија дека судирот се случил на железничка линија во Монткада и Рејкјавик, град северно од Барселона.

Пожарникарите соопштија дека во возовите нема заглавени патници.

Претставничката на каталонската влада во Мадрид, Естер Капела за шпанското државно радио изјави дека се истражуваат околностите за судирот на возот.

фото: илустрација


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Амбасадата на САД во Турција ги предупреди Американците за можни напади во Истанбул