Атина

Сподели со своите пријатели

Земјоделците во конвој од околу 200 трактори денеска тргнаа кон Атина за да побараат владина акција против поскапувањето. Loading… На демонстрациите се очекува да дојдат илјадници луѓе со автобуси. Грчките земјоделци ги блокираа патиштата во претходните недели со барања слични на оние на земјоделците низ ЕУ. Конвојот тргна од градотПрочитај повеќе

city buildings during golden hour

Сподели со своите пријатели

Атина, густо населена бетонска џунгла без зелени површини, стана една од најжешките европски метрополи и е лесно ранлива на екстремни температури. Loading… Експертите предупредуваат на отсуство на еколошки иновации. Жителите и посетителите се препотуваа оваа жешка недела во главниот град на Грција, а одмор најдоа дури во вечерните часови наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Атина денеска е покриена со снег, што предизвика прекин на сообраќајот и затворање на училиштата. Loading… Во главниот град на Грција, кој не е навикнат на сурови зими, училиштата и градинките денеска ќе бидат затворени поради невремето „Барбара“, кое за време на викендот го зафати северниот дел на земјата, пренесуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски од вчера е во работна посета на Атина, Република Грција кадешто учествува на дводневниот Самит за градоначалници „B40“ наменет за интензивирање на регионалната соработка на балканскиот регион. Loading… Во своето обраќање, Димитриевски се заблагодари на градоначалниците Бакојанис и Имамоглу за тоа што работат воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска, 11.01.2023, престојува во еднодневна официјална посета на Атина, Република Грција каде ќе оствари средба со алтернативниот министер за надворешни работи на Република Грција задолжен за европски прашања, Милтиадис Варвициотис. Loading… Македонските евроинтеграции, Западен Балкан, политика на проширување на ЕУ,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи на Албанија Димитри Бушати изјави дека Тирана би ја поздравила одлуката на Грција за признавањето на независноста на Косово, наведуваат медиумите од Приштина. – Грчкото признавање на Косово би било инвестиција во стабилноста на регионот, оценил Бушати. Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас вели декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Владата ќе се фокусира на националниот интерес и било какво друго однесување ќе доведе до позар на нацијата, соопштуваат од кабинетот на грчкиот премиер Алексис Ципрас. – Владата ќе се фокусира на националниот интерес, умереност, внимателност и инсистира на соработка, разбирање и заеднички развој, се наведува во соопштнието од КабинетотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во грчката престолнина во недела цел ден траеа масовни демонстрации поради потенцијалниот компромис на Грција со властите во Скопје околу официјалното име на Македонија. Во светот се испратени стравични призори на силни судири со граѓаните и полицијата – крвави глави, луѓе оборени на асфалтот на чии тела буквално клечи полицијата,Прочитај повеќе