Аризона

white and blue ambulance van traveling on road

Сподели со своите пријатели

Четиримесечното бебе Тана Ра Вроблевски починала од топлотен удар на езеро во Аризона додека со своите родители била на брод. Loading… Додека биле во чамецот, на бебето одеднаш му се слошило и набрзо изгубило свест. Родителите со чамецот веднаш стигнале до брегот и повикале помош. Бебето веднаш било пренесено воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку две лица загинаа, а пет се ранети за време на собир во градот Јума во американската сојузна држава Аризона. Loading… Полицијата соопшти дека ниту еден од осомничените не е во притвор, додека инспекторите се обидуваат да го идентификуваат лицето или лицата кои испукале истрели, објави ABC News. Понудена еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во престрелка во САД едно лице загина, а друго е рането, јавува Си-Ен-Ен. Loading… Маж (37) е уапсен откако по случаен избор застрелал две лица во градот Витстон, Аризона. Едно лице им подлегна на повредите. Осомничениот по пукањето побегнал во пустината. Официјални лица не го објавија името на осомничениот илиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Демократската кандидатка Кејти Хобс ја победи републиканката Кари Лејк во трката за гувернер на Аризона, пренесува NBC News. Loading… Хобс, која моментално ја извршува функцијата државен секретар на Аризона, ја победи Лејк, поранешна локална новинарка која тесно ја поврза нејзината кампања со поранешниот претседател Доналд Трамп и неговите лажни тврдењаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Очите на американската јавност во наредните денови ќе бидат насочени кон Аризона и Невада, каде со неизброени гласови може да се одговори на прашањето „кој ќе ја преземе контролата врз американскиот Сенат“. Loading… За да се постигне мнозинство, и демократите и републиканците мора да победат во двете држави, пренесува Ројтерс.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската сојузна држава Аризона воведе строга забрана за абортус, со што се приклучи на голем број американски држави со кои управуваат републиканците, кои ја спроведуваат одлуката на Врховниот суд на САД. Loading… Судот во округот Пима, Аризона, пресуди дека мора да се спроведе построга забрана за абортус воведена во 1864Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полицијата од Аризона пронашла мумифицирано тело во бањата на една куќа, откако од соседите добила пријава дека се сомневаат дека имало грабеж. Loading… Тие кажаа дека во раните утрински часови виделе непознато лице како се прикрадува низ куќата. Портпаролката на полицијата во изјава за Скај њуз изјавила дека по пристигнувањетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пожарот во Аризона, кој речиси тројно се зголеми од ветрот во средата, изгоре десетици згради и принуди илјадници луѓе во селата да ги напуштат своите домови. Loading… Пожарот зафатил ретко населена ридска област, 23 километри северно од Флагстаф, град во северна Аризона, соопшти американската Шумска служба.   Чеченците и рускатаПрочитај повеќе