Аризона и Невада би можеле да го одлучат победникот во трката за Сенатот

Сподели со своите пријатели

Очите на американската јавност во наредните денови ќе бидат насочени кон Аризона и Невада, каде со неизброени гласови може да се одговори на прашањето „кој ќе ја преземе контролата врз американскиот Сенат“.

Loading...

За да се постигне мнозинство, и демократите и републиканците мора да победат во двете држави, пренесува Ројтерс.

Доколку дојде до поделба на мандатот, одлуката ќе биде донесена со исходот од вториот круг од изборите во Грузија, закажан за 6 декември.

Републиканците се поблиску до преземање на контролата врз Претставничкиот дом бидејќи досега обезбедија најмалку 211 од 218 места што им се потребни за мнозинство, додека демократите освоија 197.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД во сабота ќе гласаат за законот за воена помош за Украина

Официјални лица во двете држави рекоа дека пребројувањето на гласовите може да потрае, така што исходот од трката за Сенатот не се очекува да биде познат неколку дена.