Аргентина

Сподели со своите пријатели

Потпретседателката и поранешна претседателка на Аргентина Кристина Фернандез де Кирхнер (69) јавно го коментираше обидот за атентат врз неа за прв пат на почетокот на септември во Буенос Аирес. Loading… Кирхнер рече дека е жива „поради Бога и Дева Марија“. Потпретседателот на Аргентина вели дека папата Франциск ѝ се јавилПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Маж се обиде да ја убие аргентинската потпретседателка Кристина Фернандез де Киршнер, која не е повредена бидејќи пиштолот не пукал, објави аргентинскиот претседател Алберто Фернандез. Loading… „Еден маж ѝ впери огнено оружје во главата и го повлекол чкрапалото. Кристина е сè уште жива бидејќи, поради некоја причина што допрва требаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Федералниот обвинител на Аргентина денеска побара 12-годишна затворска казна за Кристина Фернандез де Кирхнер, поранешната претседателка на земјата и актуелен потпретседател, под обвинение за корупција поврзана со јавни работи. Loading… Обвинителот Диего Лучиани ја обвини Фернандез де Кирхнер, сè уште влијателна личност во владејачката Перонистичка партија, за измама на државатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Минималната плата во Аргентина е 334 американски долари, а синдикалната кошничка за четиричлено семејство е 817 долари. Loading… Некои жени дојдоа во црно со цветна круна на главите, други носеа преголем ковчег во поворка што минуваше низ улиците на Буенос Аирес. Не испраќаа лице до последното почивалиште, туку „погребот“ бешеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Илјадници незадоволни Аргентинци го блокираа центарот на Буенос Аирес во средата за време на уличните протести, барајќи од владата да ги зголеми платите и бенефициите за невработеност во услови на зголемени животни трошоци и слабеење на националната валута. Loading… Економската криза во таа земја доведе до скок на бројот наПрочитај повеќе