Аргентина

brown concrete building near green trees during daytime

Сподели со своите пријатели

Стапката на инфлација во Аргентина е повеќе од 100 проценти, што се случи за прв пат по хиперинфлацијата во земјата во 90-тите. Loading… Аргентина банкротираше во 2001 година. Како што соопшти статистичката агенција на земјава, стапката на инфлација е 102,5 отсто, што значи дека цените на стоките и услугите сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Аргентинскиот министер за надворешни работи Сантијаго Кафиеро објави дека неговата земја се повлекува од таканаречениот пакт Форадори-Данкан, по средбата со неговиот британски колега Џејмс Клеверли во Њу Делхи, за време на состанокот на министрите за надворешни работи на Г-20. Loading… Аргентинската влада сака повторно да преговара за суверенитетот на ФолкландскитеПрочитај повеќе

brown concrete building near green trees during daytime

Сподели со своите пријатели

Повеќе од половина од територијата на Аргентина остана без електрична енергија откако пожарот ја оштети националната електрична мрежа, јави денеска Би-би-си. Loading… Главниот град Буенос Аирес, другите поголеми градови и значителен дел од руралните области се целосно или делумно без струја додека Аргентина се бори со топлотниот бран и сушата.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во ајкула се пронајдени посмртните останки на маж од Аргентина кој исчезнал на почетокот на месецов. Loading… Диего Бариа (32), татко на три деца, последен пат бил виден на 18 февруари како го вози својот теренец во близина на брегот во јужната аргентинска провинција Чубут. Двајца рибари пријавиле дека уловилеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Аргентинските власти се загрижени поради големиот број бремени Русинки кои неодамна влегле во земјата, така што нивните деца автоматски ќе добијат аргентинско државјанство, што ќе им го олесни процесот на државјанство на родителите. Loading… Шефот на аргентинскиот оддел за миграција, Флоренсија Карињано, изјави дека на шест бремени Русинки им билПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор изјави дека Мексико нема да се приклучи на проектот за заедничка валута што го планираат Бразил и Аргентина, пренесува Анадолија. Loading… Говорејќи на прес-конференција, Лопез Обрадор ги отфрли плановите на владите на Бразил и Аргентина да создадат валута наречена „сур“ (југ) во обид даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бразил и Аргентина имаат намера да започнат со подготовките за воведување заедничка валута веќе оваа недела, објави весникот „Фајненшл тајмс“, повикувајќи се на владини извори во Буенос Аирес и Бразилија. Loading… Подготовките би требало да започнат на аргентинско-британскиот самит кој оваа недела се одржува во Буенос Аирес. Новоизбраниот бразилски претседателПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бразилскиот и аргентинскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва и Алберто Фернандез објавија во заедничко соопштение дека двете најголеми јужноамерикански земји работат на поцврста економска поврзаност, која би вклучила и воведување заедничка валута. Loading… Проектот првично би бил билатерален, но идејата е иницијативата на крајот да вклучи и други земјиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кристина Фернандез де Киршнер е прогласена за виновна за измама вредна милијарда долари поврзана со доделување договори за јавни работи во јужната провинција Санта Круз за време на претседателскиот мандат. Loading… Во вторникот, Федералниот суд во Аргентина ја осуди потпретседателката Кристина Фернандез де Кирхнер на шест години затвор и иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Владата на Аргентина е подготвена да објави мерки, можеби во рок од неколку дена, за да им дозволи на извозниците на пченица да ги одложат договорените пратки откако силната суша го погоди родот и ја зголеми загриженоста за домашните резерви. Loading… Доверлив извор од Комората за извоз на житарки воПрочитај повеќе