Антонио Гутереш

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, предупреди дека Блискиот Исток е „на работ“ на целосен конфликт и ги повика сите актери на максимална воздржаност. Loading… – Блискиот исток е на работ. Жителите на тој регион се соочуваат со реална опасност од разорен конфликт од целосен размер. Сега е време заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш денеска е во посета на граничната област меѓу Египет и Појасот Газа за повторно да апелира за прекин на огнот во палестинската енклава. Loading… Гутереш денеска пристигна во Ал Ариш во северниот дел на Синај, Египет, каде се наоѓа голем дел од меѓународнатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш изјави денеска дека убиството на над 100 луѓе кои чекале хуманитарна помош во Газа е ситуација која бара ефикасна и независна истрага. Loading… Гутереш, во Сент Винсент и Гренадини, пред самитот на Заедницата на државите од Латинска Америка и Карибите, изјави дека еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелската офанзива во Рафах би значела крај на програмата за хуманитарна помош за Газа, каде што помошта за населението останува „целосно недоволна“, изјави денеска генералниот секретар на Обединетите нации (ОН), Антонио Гутереш. Loading… Големата офанзива најавена од израелските власти врз градот во јужниот дел на Појасот Газа „не само штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш го предупреди Израел дека одбивањето на нивниот премиер Бенјамин Нетанјаху да прифати решение со две држави ќе го продолжи конфликтот со Палестинците на неодредено време, ќе го загрози светскиот мир и ќе ги охрабри екстремистите. Loading… Во вторникот, на министерскиот состанок на Советот заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во својот говор на Светскиот економски форум во Давос, генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, истакна дека геополитичките поделби во сегашниот свет го спречуваат решавањето на глобалните предизвици и дека реформите во глобалното владеење се неопходни за човештвото да се справи со заканите. Loading… „Верувам дека можеме да изградимеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш изјави дека јеменските бунтовници Хути мора да се усогласат со резолуцијата на Советот за безбедност со која се бара итен прекин на сите напади врз бродови во Црвеното Море. Loading… Гутереш бил информиран за воздушните напади на САД и Велика Британија, со поддршкаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи на Израел, Ели Коен, го обвини генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш дека, како што рече, „зазема страна со Хамас во повикувањето на прекин на огнот во Појасот Газа“, пишува „Тајмс оф Израел“. Loading… „Повикувањето на членот 99, кој не е искористен за војната воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на израелскиот министер за надворешни работи го нарече генералниот секретар „закана за светскиот мир“, бидејќи Антонио Гутереш за прв пат во својот мандат активираше напис во кој го повикува Советот за безбедност да спречи хуманитарна катастрофа во Појасот Газа. Loading… Масовната загуба на животи во Појасот Газа и ИзраелПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи на Израел, Ели Коен, го обвини генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш дека ја поддржува палестинската екстремистичка група Хамас и во бунтот поради писмото на Гутереш до Советот за безбедност во кое бара итен прекин на огнот, побара негова оставка. Loading… Коен оцени дека мандатот наПрочитај повеќе