Андрес Мануел Лопез Обрадор

Сподели со своите пријатели

Шефот на американската дипломатија, Ентони Блинкен, во среда патува за Мексико за да се обиде да најде решенија за новиот прилив на мигранти на границата, што е тема на жестока политичка дебата во САД, пренесува Франс прес. Loading… Реткото патување за одмор доаѓа додека републиканските избрани функционери во Конгресот бараатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Мексико, Андрес Мануел Лопез Обрадор, денеска процени дека околу 10.000 мигранти дневно брзаат кон јужната американска граница – поради економските санкции што САД ги воведоа на земји како Куба и Венецуела. Loading… Лопез Обрадор рече дека бројот на мигранти кои стигнале до границата на Мексико со САД делумноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро изјави дека неговата земја нема повторно да се приклучи на Организацијата на американски држави, три години откако таа ја напушти поради несогласувања. Loading… „Ние заминавме, нè нема засекогаш и не планираме да се вратиме“, рече Мадуро синоќа во своето неделно телевизиско обраќање. Претседателот на Венецуела гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор го обвини Пентагон за шпионирање на неговата влада, по протекување информации во американските медиуми. Loading… Тој додаде дека ќе започне со декласификација на информациите од вооружените сили за да ја заштити националната безбедност, објави Ројтерс. Неговите коментари дојдоа неколку дена откако „Вашингтон пост“ објавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор изјави дека Мексико нема да се приклучи на проектот за заедничка валута што го планираат Бразил и Аргентина, пренесува Анадолија. Loading… Говорејќи на прес-конференција, Лопез Обрадор ги отфрли плановите на владите на Бразил и Аргентина да создадат валута наречена „сур“ (југ) во обид даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

САД, Мексико и Канада на трипартитниот состанок ветија дека ќе ги зајакнат економските врски, ќе произведуваат повеќе стоки во регионот и ќе го зголемат производството на полупроводници, иако интеграцијата е попречена од тековниот спор околу енергетската политика на Мексико. Loading… Американскиот претседател Џо Бајден, мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез ОбрадорПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џо Бајден и неговиот мексикански колега разговараа за поцврсти економски врски, борбата против илегалната трговија со дрога и пристапите за борба против илегалната миграција на состанокот во Мексико Сити во понеделникот, се вели во соопштението на Белата куќа. Loading… Андрес Мануел Лопез Обрадор е домаќин на Бајден, какоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателите на САД и Мексико, Џозеф Бајден и Андрес Мануел Лопез Обрадор, разговараа во Мексико Сити за зајакнувањето на економските врски меѓу двете земји, борбата против нелегалната трговија со дрога и начините за спречување на илегалната миграција долж заедничката граница, Белата објави Хаус. Loading… Во соопштението се вели дека воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Околу 200.000 луѓе се собраа во неделата на главниот булевар во Мексико Сити за да протестираат против предлогот на претседателот Андрес Мануел Лопез Обрадор за реорганизација на изборната власт во земјата. Loading… Ова се најголемите демонстрации против Обрадор во последните речиси четири години откако тој е на функцијата, објави денескаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мексико ќе поднесе жалба до Обединетите нации затоа што не ги доставиле платените дози на вакцини против Ковид-19, најави мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор. Loading… Мексиканскиот лидер тврди дека Мексико има должност од 75 милиони долари за вакцина против КОВИД-19 што требале да пристигне во рамките на иницијативата COVAX,Прочитај повеќе