Андрес Мануел Лопез Обрадор

Сподели со своите пријатели

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор изјави дека Мексико нема да се приклучи на проектот за заедничка валута што го планираат Бразил и Аргентина, пренесува Анадолија. Loading… Говорејќи на прес-конференција, Лопез Обрадор ги отфрли плановите на владите на Бразил и Аргентина да создадат валута наречена „сур“ (југ) во обид даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

САД, Мексико и Канада на трипартитниот состанок ветија дека ќе ги зајакнат економските врски, ќе произведуваат повеќе стоки во регионот и ќе го зголемат производството на полупроводници, иако интеграцијата е попречена од тековниот спор околу енергетската политика на Мексико. Loading… Американскиот претседател Џо Бајден, мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез ОбрадорПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џо Бајден и неговиот мексикански колега разговараа за поцврсти економски врски, борбата против илегалната трговија со дрога и пристапите за борба против илегалната миграција на состанокот во Мексико Сити во понеделникот, се вели во соопштението на Белата куќа. Loading… Андрес Мануел Лопез Обрадор е домаќин на Бајден, какоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателите на САД и Мексико, Џозеф Бајден и Андрес Мануел Лопез Обрадор, разговараа во Мексико Сити за зајакнувањето на економските врски меѓу двете земји, борбата против нелегалната трговија со дрога и начините за спречување на илегалната миграција долж заедничката граница, Белата објави Хаус. Loading… Во соопштението се вели дека воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Околу 200.000 луѓе се собраа во неделата на главниот булевар во Мексико Сити за да протестираат против предлогот на претседателот Андрес Мануел Лопез Обрадор за реорганизација на изборната власт во земјата. Loading… Ова се најголемите демонстрации против Обрадор во последните речиси четири години откако тој е на функцијата, објави денескаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мексико ќе поднесе жалба до Обединетите нации затоа што не ги доставиле платените дози на вакцини против Ковид-19, најави мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор. Loading… Мексиканскиот лидер тврди дека Мексико има должност од 75 милиони долари за вакцина против КОВИД-19 што требале да пристигне во рамките на иницијативата COVAX,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот мексикански јавен обвинител Хесус Муриљо, кој служел во времето на поранешниот мексикански претседател Енрике Пења Нието, е уапсен под обвинение за присилно исчезнување, тортура и попречување на правдата при исчезнувањето на 43 студенти во 2014 година, соопштија мексиканските власти. Loading… Канцеларијата на јавниот обвинител преку соопштение за медиумите објавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

За новинарите во Мексико ова е најсмртоносната година бидејќи 18 од нив се убиени досега, објави организацијата за човекови права Член 19. Loading… Од тие 18 убиства, во девет случаи досега има потенцијална поврзаност со нивната работа, соопшти регионалната организација изјави за Ројтерс директорот Леополдо Малдонадо. „Ова може да бидеПрочитај повеќе