Зошто мигрантите ја минуваат американско-мексиканската граница во рекорден број?

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џо Бајден и неговиот мексикански колега разговараа за поцврсти економски врски, борбата против илегалната трговија со дрога и пристапите за борба против илегалната миграција на состанокот во Мексико Сити во понеделникот, се вели во соопштението на Белата куќа.

Loading...

Андрес Мануел Лопез Обрадор е домаќин на Бајден, како и на канадскиот премиер Џастин Трудо од понеделник до среда, на првиот самит на тројцата од крајот на 2021 година.

Лидерите ја потврдија својата посветеност да користат „иновативни пристапи“ за намалување на нерегуларната миграција, откако администрацијата на Бајден неодамна воведе политика на депортирање на мигрантите од Куба, Хаити и Никарагва кои илегално ја преминуваат границата назад во Мексико.

Мексико ги повика САД да одвојат средства за Централна Америка и јужно Мексико за да го поттикнат развојот и да ја запрат миграцијата од еден од најсиромашните региони на хемисферата, како и да им олеснат на мигрантите да најдат работа во САД.

Лидерите разговараа за поголема соработка во гонењето на шверцерите на дрога и прекинување на снабдувањето со хемикалии што се користат за производство на фентанил, синтетичкиот опиоид кој е виновен за илјадници смртни случаи во САД, соопшти Белата куќа.

Кој се обидува да влезе во САД?

Граничната патрола на САД извршила повеќе од 2,2 милиони приведувања во фискалната 2022 година, која заврши лани во септември, што е најмногу досега.

Зошто?

Но, многу од нив беа индивидуални мигранти кои правеа повеќекратни обиди да преминат откако беа фатени и брзо депортирани назад во Мексико според наредба од ерата на КОВИД познат како член 42.

Политиката на Дел 42 стапи на сила во март 2020 година под републиканскиот поранешен претседател Доналд Трамп, тврдокорен имиграциски борец.

Loading...

Бајден, демократ, се обиде да ја прекине наредбата, за која здравствените власти рекоа дека повеќе не е потребна, но прашањето беше блокирано на суд.

Пред минатата година, Мексико генерално ги прифаќаше само своите протерани граѓани, заедно со мигрантите од централноамериканските земји Гватемала, Хондурас и Ел Салвадор.

Бројот на Венецуелци кои ја минуваат границата нагло се намали откако Мексико во октомври минатата година се согласи да го прифати протерувањето на венецуелските мигранти.

Во четвртокот Бајден објави дека Кубанците, Хаиќаните и Никарагванците – кои исто така пристигнуваат во поголем број – сега исто така ќе бидат депортирани според член 42.

Зошто луѓето преминуваат?

Пред членот 42, на мигрантите им беше дозволено да се приближат до влезното пристаниште во САД и да им кажат на граничните службеници дека се плашат да се вратат во нивната матична земја, што ќе го активира процесот за азил.

Мигрантите кои бараат заштита мора да докажат дека биле или се плашат дека ќе бидат прогонувани врз основа на нивната раса, религија, националност, политичко мислење или членство во одредена општествена група до американски службеник за азил или суд за имиграција во САД.

Мигрантите кои пристигнале на територијата на САД имаат право да бараат азил, дури и ако нелегално ја преминат границата и се предадат на граничните агенти, но добивањето случај е долг и комплициран процес што може да потрае со години поради заостанатите работи.

Администрацијата на Бајден рече дека сака да ги зголеми ресурсите за побрзо процесуирање на повеќе барања, но се соочува со буџетски и други ограничувања.

Loading...

Во своето соопштение во четвртокот, 5 јануари, администрацијата, исто така, рече дека ќе ја прошири својата употреба на апликација наречена CBP One која им овозможува на барателите на азил да ги внесат своите информации како чекор пред да бидат прегледани за да добијат состанок во американското пристаниште.

Што се случува со луѓето откако ќе преминат?

Мигрантите кои не можат да се отстранат според Дел 42 се обработуваат според статут за имиграција познат како Дел 8 и може да бидат приведени или пуштени во Соединетите Држави додека се во тек нивните случаи за имиграција.

Барателите на азил имаат право да аплицираат за работни дозволи се додека присуствуваат на судски сослушувања и други имиграциски проверки.

Од некои се бара да се усогласат со електронскиот мониторинг, како што се нараквиците за глуждот.

Доколку ги пропуштат рочиштата или ги загубат своите случаи, тие се соочуваат со депортација.

Републиканските гувернери на Тексас и Аризона минатата година со автобуси префрлија илјадници мигранти од границата до северните градови како Њујорк и Вашингтон, што според нив го намалува притисокот врз пограничните заедници и испраќа политичка порака до Бајден и демократите.

Градот Ел Пасо, исто така, спроведе своја кампања за возење автобуси, но таа престана.

Зошто повеќе луѓе не можат легално да влезат во САД?

Како дел од најавата на Бајден во четвртокот, администрацијата рече дека сепак ќе прими до 30.000 мигранти по воздушен пат од Куба, Хаити, Никарагва и Венецуела секој месец во рамките на новата привремена програма за „хуманитарно условно ослободување“ доколку имаат спонзор од САД.

Loading...

Постојат бројни начини за легален влез во Соединетите Држави како имигрант, вклучително и преку спонзорство на американски државјанин или компанија, или за работа или студирање.

Но, добивањето виза може да биде долг и скап процес кој не е секогаш достапен за најранливите.

Администрацијата на Бајден, исто така, постави цел за преселување на 125.000 бегалци во 2022 година кои аплицираат од странство, откако Трамп драматично ги намали приемите за време на неговиот мандат.

Но, одложувањата поради пандемијата на КОВИД придонесоа САД да падне далеку од таа цел.

Кога Бајден ја презеде функцијата во 2021 година, тој рече дека сака Конгресот да усвои сеопфатна реформа за имиграцијата.

Ваквите напори да се поправи она што многумина веруваат дека е скршен систем за имиграција се долгогодишна цел на повеќе администрации, но пратениците не успеаја да постигнат никаков вид на консензус во последниве години.

Loading...