Анатолиј Куртев

Сподели со своите пријатели

Еден цивил загина во ракетен напад на руските сили врз Запорожје, соопшти Анатолиј Куртев, секретар на градскиот совет на Запорожје. Loading… Во исто време, шефот на регионалната воена управа на Запорожје, Олександар Старух, изјави дека по последниот ракетен напад на руските сили, 123 станбени згради во Запорожје останале без греење,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Утрово руски сили истрелаа седум проектили врз украинскиот град Запорожје. Loading… Проектилите, изјави гувернерот на Запорожје, Олександр Старук, погодиле станбени згради. Во нападот загинаа две жени, а најмалку пет лица сѐ уште се под урнатините. Нападот се случил во раните утрински часови, пред зори. „Многу луѓе беа спасени, вклучително иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на регионалната воена управа на Запорожје, Олександр Старук, на социјалните мрежи напиша дека Русија утрото на 6 октомври нападнала згради со ракети. Loading… Тој ги повика жителите на градот да останат во засолништа.     – Окупаторот истрела ракети кон регионалниот центар. Инфраструктурните објекти станаа непријателски цели. Се утврдуваатПрочитај повеќе