Алпи

snowy mountain summit during daytime

Сподели со своите пријатели

Петмина од шест скијачи кои исчезнаа за време на скијачката турнеја во Швајцарија и беа пронајдени мртви се членови на исто семејство, објави денеска Ројтерс. Loading… По еден скијач, кој бил во истата група, но не припаѓа на ова семејство, се уште се трага. Скијачите исчезнаа во саботата околу планинатаПрочитај повеќе

fireman looking at fire

Сподели со своите пријатели

Пожарникарите се уште се борат со шумскиот пожар на швајцарските Алпи, кој од вчера вечерта беснее во областа От Вала, блиску до границата со Италија. Loading… Речиси 200 луѓе и неколку хеликоптери учествувале во обидот за гаснење на пожарот, откако огнот брзо се проширил во текот на ноќта на еднаПрочитај повеќе

a ski lift going up the side of a snow covered mountain

Сподели со своите пријатели

Пијан скијач загина откако падна од кабина на жичарница од височина од 40 метри во ски-центарот Ле Ду Алп на француските Алпи. Loading… Маж (29) во друштво на пријател (23), кој исто така бил под дејство на алкохол, го скршил пластичното стакло од кабината на жичарницата, паднал од голема височинаПрочитај повеќе

mountain and houses

Сподели со своите пријатели

Имотите за одмор во планините се повеќе барани од кога било пред почетокот на пандемијата на коронавирусот, а на глобално ниво Алпите се особено популарни кај купувачите, изјави денеска претставникот на британската консултантска компанија за недвижнини Savills, Џереми Роласон, пренесува Танјуг. Loading… Истражувањето меѓу меѓународните купувачи на недвижности, спроведено одПрочитај повеќе