Албин Курти

Сподели со своите пријатели

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жосеп Борел изјави дека очекува претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Косово, Албин Курти, да бидат отворени и флексибилни и да постигнат заеднички став на денешниот средба во Брисел како дел од дијалогот меѓу Белград и Приштина. Loading… „УтровоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Косово е подготвено да се спротивстави на можен напад од Србија бидејќи влошувањето на конфликтот со српското малцинство може да резултира со нов вооружен конфликт, изјави премиерот Албин Курти во интервју за Ројтерс. Loading… Тензиите меѓу Србија и Косово повторно се разгореа претходно овој месец, кога Приштина објави дека ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерите на Србија и на Косово ќе се сретнат на 18 август во Брисел за да разговараат за намалување на тензиите во односите меѓу двете земји, објави во петокот Европската комисија (ЕК). Loading… „Целта на претстојниот состанок во Брисел е да започне дијалог меѓу Приштина и Белград на највисоко нивоПрочитај повеќе