Албин Курти

Сподели со своите пријатели

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека единствената валута на Косово е еврото и дека треба да се почитуваат одлуките на независните институции како Централната банка на Косово (ЦБК). Loading… Владата на Косово соопшти дека на редовен состанок со амбасадорите на САД, Велика Британија, Франција, Германија и Италија и со шефотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека македонскиот премиер Димитар Ковачевски многу жестоко реагирал на тоа што Курти го направил во Тетово. Loading… „Многу е важно нашите функционери, дури и кога немаат намера, да бидат повнимателни, за да не излезе ништо што би можело да се искористи за да не направимеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

За градоначалникот на Општина Куманово, Максим Димитриевски настаните во Тетово и Чаир и покажувањето на знаме на “Голема Албанија” е чист популизам поттикнат од косовскиот премиер Курти, а од друга страна собирање евтини поени, додека владиниот врв молчеше и бараше изговори наместо одговорност, вели тој. Loading… „Државата не се огласиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Косовскиот премиер Албин Курти потврди дека патува за Брисел на средба за дијалог на високо ниво свикана од високиот претставник на Европската унија, Жозеп Борел. Loading… Курти на Твитер објави дека во четврток оди во Ватикан и дека од Рим ќе замине за Брисел, потврдувајќи го своето учество на средбатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Високиот претставник на ЕУ Јосеп Борел објави дека ги поканил српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти во Брисел на итна средба со цел да се најде решение и излез од актуелната криза. Loading… Борел на Твитер порача дека на сите им е потребна итна деескалација, како иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на НАТО Јенс Столтенберг на Твитер напиша дека преговорите меѓу Вучиќ и Курти се клучот за стабилноста на регионот. Loading… – Разговорите во Охрид со посредство на ЕУ се важни и очекувам Александар Вучиќ и Аlбин Курти да учествуваат на конструктивен начин и да постигнат напредок. Ова е клучотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Премиерот Димитар Ковачевски во Охрид, ги пречека делегациите на Србија и Косово пред официјалниот почеток на состанокот на високо ниво од дијалогот помеѓу Белград и Приштина. Loading… На официјалниот пречек присуствуваа и претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски, високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседателПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Премиерот Димитар Ковачевски, денеска на маргините на Економскиот форум кој се одржува во Скопје, одржа средба со косовскиот премиер, Албин Курти. Loading… На средбата се дискутираше за повеќе теми, меѓу кои за напредокот на взаемната соработка, како и идните чекори за подобрување на билатералните односи меѓу двете земји. Премиерот КовачевскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На церемонија во Приштина беше потпишана апликацијата за членство на Косово во Европската унија, пишува агенцијата Анадолија. Loading… Косовскиот премиер Албин Курти го најави овој потег на почетокот на декември, без да го открие точниот датум. Тој побара од европските лидери „да размислуваат надвор од сегашните координати за напредок“ иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жосеп Борел изјави дека очекува претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Косово, Албин Курти, да бидат отворени и флексибилни и да постигнат заеднички став на денешниот средба во Брисел како дел од дијалогот меѓу Белград и Приштина. Loading… „УтровоПрочитај повеќе