Ал Акса

Сподели со своите пријатели

Министерот за национална безбедност на Израел го посети најсветото муслиманско место во Ерусалим, сними видео на кое вели дека отишол да се моли. Loading… Палестинците споменатиот потег ќе го толкуваат како провокација, која може да ги загрози преговорите за прекин на огнот. Ултранационалистот Итамар Бен-Гвир објави видео кое е снименоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелската полиција фрлила солзавец од дрон во дворот на џамијата Ал Акса во Ерусалим, објаснувајќи дека по утринската молитва се извикувале пароли, јавува Анадолија. Loading… Во последниот петок од Рамазан, десетици илјади верници се собраа во џамијата Ал Акса во окупираниот Источен Ерусалим на утринска молитва. Според фотографиите споделени наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Директорот на израелската агенција за внатрешна безбедност Шин-Бет (Шабак), Ронен Бар, наводно ја предупредил владата дека ограничувањето на пристапот на Палестинците до џамијата Ал Акса за време на Рамазан „може да доведе до конфликт“. Loading… Според вестите на израелската државна телевизија КАН, на безбедносен состанок каде премиерот Бенјамин Нетанјаху наредиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вработена во Канцеларијата на ОН за координација на хуманитарни прашања (OCHA) го опиша она што го видела во болницата Ал-Акса во Газа како сцена на „тотален масакр“ каде што луѓето умираат додека чекаат медицинска помош. Loading… Џема Конел изјави за Би-Би-Си дека има многу повредени луѓе со „исклучително сериозни рани,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Насилните судири меѓу Палестинците и израелските безбедносни сили во џамијата Ал Акса во Ерусалим во текот на април и мај ја одразуваат нејзината важност како еден од најспорните делови на територијата во Светата земја, пишува Радио Слободна Европа. Loading… Џамијата Ал Акса во Ерусалим е едно од најсветите места воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелската полиција рано утринава нападна десетици верници во џамијата Ал Акса во Ерусалим, според изјавите на очевидци, палестинските власти и полициското соопштение, пренесува Ројтерс. Loading… Полицијата соопшти дека интервенцијата била одговор на претходните немири и биле принудени да влезат во комплексот откако маскирани екстремисти се заклучиле во џамијата со пиротехничкиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израел најави различни ограничувања за влез во џамијата Ал Акса за Палестинците во текот на месецот Рамазан. Loading… „На жените од сите возрасти, на машките деца помлади од 12 години и на мажите постари од 55 години ќе им биде дозволено да влезат во џамијата Ал Акса за време наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Советот за безбедност на Обединетите нации закажа итен состанок за четврток на барање на Палестинците кои протестираат против посетата на ултранационалистичкиот израелски министер Итамар Бен-Гвир на Ридот на храмот, свето место во окупираниот Источен Ерусалим и честа сцена на конфликти. Loading… Палестинскиот амбасадор во ОН, Ријад Мансур, побара прекин наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Обединетите Арапски Емирати и Кина побараа отворен состанок на Советот за безбедност на ОН поради последните случувања во источен Ерусалим, каде се наоѓа џамијата Ал Акса, пренесоа израелските медиуми, повикувајќи се на дипломатски извори. Loading… Средбата најверојатно ќе се одржи во четврток. Планината на храмот, или Светото светилиште (Харам ал-Шариф),Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Палестинските групи на отпор денеска повикаа на одбрана на комплексот џамија Ал Акса во окупираниот Источен Ал-Кудс (Ерусалим) од израелски прекршувања и напади, јавува Анадолија. Loading… Палестинците ја одбележуваат 53-годишнината од нападот на Ал Акса, кој во 1969 година го изврши екстремистичкиот австралиски турист Денис Мајкл Рохан. Палестинската група ХамасПрочитај повеќе