Ал Акса

Сподели со своите пријатели

Израел најави различни ограничувања за влез во џамијата Ал Акса за Палестинците во текот на месецот Рамазан. Loading… „На жените од сите возрасти, на машките деца помлади од 12 години и на мажите постари од 55 години ќе им биде дозволено да влезат во џамијата Ал Акса за време наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Советот за безбедност на Обединетите нации закажа итен состанок за четврток на барање на Палестинците кои протестираат против посетата на ултранационалистичкиот израелски министер Итамар Бен-Гвир на Ридот на храмот, свето место во окупираниот Источен Ерусалим и честа сцена на конфликти. Loading… Палестинскиот амбасадор во ОН, Ријад Мансур, побара прекин наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Обединетите Арапски Емирати и Кина побараа отворен состанок на Советот за безбедност на ОН поради последните случувања во источен Ерусалим, каде се наоѓа џамијата Ал Акса, пренесоа израелските медиуми, повикувајќи се на дипломатски извори. Loading… Средбата најверојатно ќе се одржи во четврток. Планината на храмот, или Светото светилиште (Харам ал-Шариф),Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Палестинските групи на отпор денеска повикаа на одбрана на комплексот џамија Ал Акса во окупираниот Источен Ал-Кудс (Ерусалим) од израелски прекршувања и напади, јавува Анадолија. Loading… Палестинците ја одбележуваат 53-годишнината од нападот на Ал Акса, кој во 1969 година го изврши екстремистичкиот австралиски турист Денис Мајкл Рохан. Палестинската група ХамасПрочитај повеќе