Состанокот на Советот за безбедност поради посетата на израелскиот министер на источен Ерусалим

Сподели со своите пријатели

Советот за безбедност на Обединетите нации закажа итен состанок за четврток на барање на Палестинците кои протестираат против посетата на ултранационалистичкиот израелски министер Итамар Бен-Гвир на Ридот на храмот, свето место во окупираниот Источен Ерусалим и честа сцена на конфликти.

Loading...

Палестинскиот амбасадор во ОН, Ријад Мансур, побара прекин на израелските провокации и почитување на историската статус-кво состојба во место кое е свето и за муслиманите и за Евреите, пренесува Бета, повикувајќи се на АП.

Посетата на новиот израелски министер за национална безбедност на светото место познато кај Евреите како планината на храмот и кај муслиманите како Свето светилиште (Харам ал-Шариф) наиде на остра осуда од целиот муслимански свет и укор од САД и стравувања на немири како што некои палестински организации се заканија дека ќе одговорат.

Најава за нови посети

Мансур го обвини Израел за агресија не само против муслиманските свети места, вклучувајќи ја и џамијата Ал Акса, туку и христијанските, вклучително и гробиштата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Папата ги повика Израелците и Палестинците да ја прекинат спиралата на смртта

Планината на храмот, каде некогаш се наоѓале древните еврејски храмови, е најсветата во јудаизмот.

Денес таму се наоѓа џамијата Ал Акса, третата по важност во исламот.

Израел го освои Источен Ерусалим, каде што се наоѓа храмот, во војната во 1967 година.

На Евреите им е дозволено да го посетуваат, но не и да се молат оттаму.

Loading...

Бен-Гвир, познат по запаливите изјави против Палестинците и арапското малцинство во Израел, инспириран од расистички рабин, ја означи ридот на храмот „најважното место за еврејскиот народ“ и ја осуди „расистичката дискриминација против еврејските посети“ на светилиштето.

Тој најави дека посетите ќе продолжат, а на заканите на Хамас, кој владее со Појасот Газа, одговори дека израелската влада „нема да се предаде на убиствена организација, гнасна терористичка организација“.

„Историски статус кво“

Палестинскиот амбасадор ден пред состанокот на Советот за безбедност на ОН рече дека Палестинците „нема да се задоволат со убави изјави“, тие сакаат тие да бидат конкретно применети и дека она што се случило „во џамијата Ал Акса и Ал-Харам Ал -Шариф нема да се повтори.“ и да бараме гаранција за почитување на историската статус кво со дела, а не само со зборови.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Индија: Термоелектраните на јаглен не престануваат со производство до 2030 година

Амбасадорот на Јордан во ОН, Махмуд Даифалах Хмуд, рече дека неговата земја, чиј крал Абдула Втори е заштитник на исламските и христијанските свети места, е „екстремно загрижена поради упадот“ на Бен-Гвир.

„Тоа е чин на екстремизам, кој има за цел да создаде нов циклус на насилство. Советот за безбедност на ОН треба да преземе одговорност и да ги запре таквите обиди“, рече тој.

Тој потсети дека Израел се обврза да го почитува „историскиот статус кво“ и неговите обврски врз основа на меѓународното право, но дека посетата на Бен-Гвир е кршење на законските обврски на Израел.

Тој предупреди дека мора да има „цврст став на меѓународната заедница против тоа, бидејќи ако се повтори, кога ќе се повтори, ќе избие нов циклус на насилство“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Осум лица убиени при пукање на роденденска забава во ЈАР

Јорданскиот амбасадор потсети на посетата на Ариел Шарон, тогашниот лидер на опозицијата, на светото место во 2000 година, по што избувнаа конфликти, а потоа и второто палестинско востание, Интифада, против израелската окупација.

Loading...

Проширување на еврејските населби

Судирите меѓу израелските безбедносни сили и палестинските демонстранти на и во близина на светото место се претворија во 11-дневна војна со Хамас во 2021 година.

Пред седум дена на власт се врати Бенјамин Нетанјаху и тој сега по шести пат е премиер на Израел, на чело на најдесничарската влада во историјата на таа земја.

Целите на новата влада се проширување на еврејските населби на Западниот Брег и анексија на таа окупирана територија.

Како одговор на посетата на Бен-Гвир, Нетанјаху рече дека Израел е посветен на „строго одржување на статус квото на светото место“ и дека тврдењата за промена се неосновани.