Ахлам Албашир

Сподели со своите пријатели

Терористката Ахлам Албашир, која во неделата го изврши терористичкиот напад во истанбулскиот кварт Бејоглу, во изјава за полицијата изјави дека во организацијата се приклучила преку нејзиното момче, исто така член на терористичката организација ПКК/КЦК/ПЈД/ЈПГ, со кој таа се запознала во 2017 година. Loading… Истанбулското јавно обвинителство ја продолжува истрагата заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во рамки на истрагата за неделниот терористички напад на ПКК на улицата Истиклал во Истанбул, во кој загинаа шест лица, а 81 беа ранети, 50 лица беа уапсени, а беше утврдено дека терористот одговорен за нападот Ахлам Албашир планиралa да избега во Грција, пренесува Анадолија. Loading… Истрагата за терористичкиот нападПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турската полиција уапси лице осомничено дека поставило бомба што вчера експлодираше во пешачка зона во центарот на Истанбул, при што загинаа најмалку шест, а беа повредени десетици луѓе. Loading… Бомбата експлодираше вчера околу 16:20 часот по локално време на авенијата Истиклал, улица со бројни кафулиња, ресторани, кина и продавници. СпоредПрочитај повеќе