Нови детали за терористичкиот напад во Истанбул

Сподели со своите пријатели

Во рамки на истрагата за неделниот терористички напад на ПКК на улицата Истиклал во Истанбул, во кој загинаа шест лица, а 81 беа ранети, 50 лица беа уапсени, а беше утврдено дека терористот одговорен за нападот Ахлам Албашир планиралa да избега во Грција, пренесува Анадолија.

Loading...

Истрагата за терористичкиот напад што се случи на улицата „Истиклал“ продолжува под координација на двајца заменици-главни обвинители и осум јавни обвинители во Истанбул.

Во истрагата, во која досега се приведени 50 лица, меѓу кои и осомниченata Ахлам Албашир, уапсени се и некои работници на текстилната работилница во која осомничениот извесно време работел на камуфлажа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кипар одбележува 50 години од турската инвазија. Ердоган на церемонија на северот на островот

Во рамки на истрагата било утврдено дека на денот на инцидентот, осомничените Амар Ј. и Јасир К. ги донеле кај Бејоглу терористот Ахлам Албашир и избеганиот осомничен Б. и ги оставиле во близина на плоштадот. Осомничените Јасир К. и Б. подоцна се вратиле во областа Есенлер.

Терористот Ахлам Албашир, откако го извршилa нападот, го повикалa Јасир К. и побаралa „да ја земе“, на што Јасир К. одговорил: „Полицијата е насекаде, не можам да дојдам“; Албашир потоа тргнаla со такси до Есенлер.

Утврдено е дека осомничениот Ахмет Ј. ја однел Ахлам Албашир од Есенлер во неговата куќа во Ќучукчекмеџе и дека планирал да ја прошверцува во Грција.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Поплави во Кина. Се урна мост, 11 загинати и 30 исчезнати (ВИДЕО)

Ахмет Ј, кој не успеал да го спроведе планот за трансфер во Грција, не бил дома кога полицијата упаднала и го пронашла, а потоа го привела терористот Албашир.

Наведено е дека еден од осомничените Амар Ј., избеганиот осомничен Б, кој престојувал во истата куќа со терористот Ахлам Албашир, го однел во Едрене за да го испрати во Бугарија, а потоа се вратил во Истанбул.

Loading...

Продолжува криминалистичката истрага за 50 осомничени, а меѓу нив се и Амар Ј и неговиот брат Ахмет Ј., кои се меѓу последните уапсени во досегашниот дел од истрагата.