Бомбашот ги откри деталите кои му претходеа на нападот во Истанбул

Сподели со своите пријатели

Терористката Ахлам Албашир, која во неделата го изврши терористичкиот напад во истанбулскиот кварт Бејоглу, во изјава за полицијата изјави дека во организацијата се приклучила преку нејзиното момче, исто така член на терористичката организација ПКК/КЦК/ПЈД/ЈПГ, со кој таа се запознала во 2017 година.

Loading...

Истанбулското јавно обвинителство ја продолжува истрагата за нападот на улицата „Истиклал“ на 13 ноември, во кој загинаа шест лица, а 81 беа повредени.

Ахлам Албашир (23), која беше уапсена набрзо по нападот, за време на полициското испрашување откри како се приклучила на терористичката организација.

Таа изјавила дека нејзиниот тогашен дечко ја „поврзал“ со организацијата во 2017 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ЕКСПЛОЗИЈА НА БРОД! Најмалку 40 лица загинаа

Како што рече, подоцна му се изгубиле секаква трага, но Албашир сепак одлучил да остане во контакт со терористичката организација.

Во меѓувреме било утврдено дека Ферхат Х., сопственикот на работилницата во Есенлер, каде што терористот Ахлам Албашир и осомничениот во бегство Билал Х.

Истрагата утврдила дека Ферхат Х. вршел терористичка пропаганда од неговиот профил на социјалните мрежи и дека, според инструкциите на организацијата, својата куќа им ја дал на Ахлам Албашир и Билал Х.