Светското снабдување со јајца е загрозено од птичјиот грип и војната во Украина

Сподели со своите пријатели

Ширењето на птичјиот грип во Соединетите Американски Држави и Франција значително го намали снабдувањето со јајца во светот, што најавува проблеми во мелничарската и прехранбената индустрија пред Велигден, што придонесува за поскап недостиг на енергија и работна сила.

Loading...

Повисоките цени на јајцата се особено болни за потрошувачите кои ги гледаат како евтин извор на протеини и замена за скапото месо.

Побарувачката традиционално нагло се зголемува околу Велигден во САД и Европа, кога семејствата подготвуваат колачи и бојадисуваат јајца според традиционалните велигденски обичаи.

 

Гутереш: Украинската криза може да доведе една петтина од човештвото до сиромаштија

 

Птичјиот грип уби повеќе од 19 милиони кокошки несилки на живинарските фарми во САД оваа година и елиминираше околу шест отсто од земјоделството во најлош случај на инфекција од 2015 година, според пресметките на Ројтерс од податоците на федералната и државната влада.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ураганот Иан нова катаклизма што ги зголемува цените

САД го зголемија увозот на јајца од неколку земји, вклучително и Франција, Италија и Шпанија, за да ги подобрат набавките, иако увозот сега е помалку профитабилна опција поради епидемијата во Европа, велат аналитичарите.

Loading...

Франција, од друга страна, го има најлошиот птичји грип во историјата, со околу осум проценти од убиените носилки.

 

Песков: Путин не одбива средба со Зеленски, го чека текстот на договорот

 

Во Франција, големопродажните цени на лушпите од јајца се зголемија за 69 отсто во однос на минатата година, соопшти канцеларијата на фармата на FranceAgriMer.

Тоа ќе значи повисоки цени за потрошувачите на јајца кои содржат јајца.

Долгорочно закрепнување

Смртоносниот вирус и војната се најновите предизвици за добавувачите на јајца кои досега се бореа со недостиг на работна сила и високи трошоци за енергија и жито.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Уште три години затвор за поранешната лидерка на Мјанмар

 

Германската полиција уапси четири лица кои планирале да киднапираат министер

 

Повисоките цени на јајцата ја намалуваат заработката на мелничарската и прехранбената индустрија, надоврзувајќи се на повисоките трошоци за брашно и други суровини.

Цените на јајцата се очекува да останат високи, велат производителите, бидејќи ќе бидат потребни месеци за да се обнови производството на заразените фарми.

Инфекцијата ја отежнува работата во растенија каде јајцата со лушпа се преработуваат во производи како сушени и течни јајца и сè уште се користат во прехранбени производи како што се мешавини за колачи и палачинки и во сендвичи со јајца.

 

Специјалците објавија фотографии: Го уништивме мостот кога преку него поминуваше руски конвој

Loading...

 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зошто по силниот ураган некои плажи во Флорида пресушија?

Се чека испорака од Украина

Снабдувањето на Блискиот Исток е тешко погодено и од војната во Украина.

Сантош Кумар, кој увезува јајца за Farzana Trading во Обединетите Арапски Емирати, вели дека пратките од Украина не пристигнале во последните две недели, колку што тој знае. Наместо тоа, Фарзана увезува јајца од Турција, додаде Кумар.

Украина произвела 14,1 милијарди јајца во 2021 година, покажуваат податоците на Украинската државна статистичка служба.

 

Loading...

Градот и натаму се држи, тврди градоначалникот на Мариупол

 

Во 2020 година, тие произвеле 16,2 милијарди, повеќе од Франција, најголемиот производител на јајца во ЕУ, која произведе 15,7 милијарди, според Француското здружение на производители на јајца CNPO.

Во последниве години, Украина беше главниот снабдувач на јајца во ЕУ, пред САД, и сочинуваше половина од вкупниот европски увоз.