Германската полиција уапси четири лица кои планирале да киднапираат министер

Сподели со своите пријатели

Германската полиција уапси четворица германски државјани под сомнение дека планирале киднапирање на германскиот министер за здравство Карл Лаутербах и уништување на енергетски капацитети за да предизвикаат прекини на струја низ целата земја.

Loading...

– Двајцата главни осомничени се договориле со останатите да го нападнат сојузниот министер за здравство – изјави портпаролот на обвинителството во Кобленц, потврдувајќи го извештајот на германската телевизија АРД.

 

Специјалците објавија фотографии: Го уништивме мостот кога преку него поминуваше руски конвој

 

Обвинителството претходно соопшти дека група луѓе зад групниот разговор наречен „Обединети патриоти – Германија за обединети патриоти“ планирале да создадат услови слични на граѓанската војна и на крајот да го урнат демократскиот систем во Германија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сунак ја откажа средбата со грчкиот премиер поради скулптура

Во соопштението се наведува дека властите вчера извршиле претрес на 20 згради во неколку германски провинции, а при претресот било запленето оружје, меѓу кои огнено оружје, муниција и пушка калашников, како и пари во евра и девизи, златни прачки и сребрени монети.

 

Loading...

Градот и натаму се држи, тврди градоначалникот на Мариупол

 

Обвинителството соопшти дека групата планирала и киднапирања на други познати јавни личности, но не е прецизирано кои биле метите.

Обвинителството побара судот да распише потерници за четворицата приведени.

Петтиот осомничен сѐ уште е во бегство, пишува Ројтерс.