Шанел ја ограничува продажбата на своите производи на Русите во странство

Сподели со своите пријатели

Француската луксузна модна куќа Шанел престанува да ги продава своите производи на луѓе кои имаат намера да ги превезат во Русија, јавува Би-Би-Си.

Loading...

Претходно, Шанел, во согласност со западните санкции против Русија, ги затвори сите свои продавници во таа земја, поради што руските власти и клиенти ги обвинија за русофобија и се заканија со бојкот на брендот.

Шанел вели дека само се придржува до санкциите на Европската унија со кои се забранува продажба на луксузни стоки на Русија по цена од повеќе од 300 евра.

Шанел изјави за Би-Би-Си дека санкциите, воведени од ЕУ, исто така забрануваат продажба на луксузни производи на поединци кои имаат намера да ги користат во Русија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кој е Бернард Арно? Најбогатиот човек во светот и крал на луксузна империја!

Бараат потврда дека производите нема да се транспортираат во Русија

Компанијата соопшти дека ги почитува сите закони што се применуваат за нивниот бизнис и за вработените ширум светот, вклучително и законите за трговски санкции.

Затоа сега бараме клиентите, чие главно живеалиште не го знаеме, да потврдат дека артиклите што ги купуваат нема да се користат во Русија. Моментално работиме на подобрување на овој пристап и се извинуваме за сите недоразбирања кои би можеле да се појават. Приоритет за Шанел е добредојде за сите клиенти, без оглед на тоа до каде доаѓаат, пишува во соопштението на компанијата.

Инфлуенсерка го прозва Шанел

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кој е Бернард Арно? Најбогатиот човек во светот и крал на луксузна империја!

Некои Руси велат дека веќе им е забрането да купуваат во продавниците на Шанел ширум светот.

Инфлуенсерката Ана Калашникова напиша на Инстаграм дека не може да купи ништо во продавницата на Шанел во Дубаи.

„Бидејќи често доаѓам во Дубаи, вработените во Шанел ме препознаа, ми пријдоа и ми рекоа: „Знаеме дека си позната во Русија. Знаеме дека ќе одиш таму за да не можеме да ти ги продадеме нашите предмети“. Продавниците на Запад бараат податоци за идентификација, а кога ќе им ги дадете, продавачите велат дека продаваат работи само на Руси кои нема да ги однесат во Русија и да ги носат таму“, објасни Калашников, додавајќи дека станува збор за „русофобија“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кој е Бернард Арно? Најбогатиот човек во светот и крал на луксузна империја!

Претходно оваа недела, портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, рече дека „неколку блогери објавија дека официјалните продавници на брендот Шанел одбиле да ги продаваат нивните производи во странство на руски граѓани“.

Таа го обвини и Шанел за русофобија.