Руски истражувачки новинар тврди: „Путин го сака Пригожин мртов“

Сподели со своите пријатели

Кристо Грозев, водечкиот руски истражувачки новинар на Bellingcat, вели дека Владимир Путин ќе се држи до историјата и ќе се „справи“ со Пригожин, кого го прогласи за предавник по краткиот обид за државен удар на Вагнер.

Loading...

– Сите знаат дека тие Руси поврзани со режимот на Путин работат со „предавници“, а Путин не го направи тоа. Сака да го види мртов. Уште не може да го стори тоа – изјави за Фајненшл тајмс.

Претходно тој рече дека Пригожин ќе го предаде Владимир Путин во рок од шест месеци.

Неговото предвидување се претвори во реалност на крајот на јуни, кога Пригожин тргна со семејството Вагнер кон Москва.

– За шест месеци Пригожин или ќе биде мртов или ќе се случи уште еден државен удар… Можете да ми го прифатите зборот – рекол новинарот.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.