Пензиониран руски командант: Имаме доволно муниција да ја уништиме Франција

Сподели со своите пријатели

Советник на министерот за внатрешни работи на Украина, Антон Герашченко, објави видео на кое се прикажани гости во емисија на руската државна телевизија како разговараат за потенцијален воен напад врз Франција.

Loading...

Таа идеја стана предмет на дискусија поради поддршката на францускиот претседател Емануел Макрон за Украина во војната со Русија.

На почетокот на снимката се предлага контранапад против Франција, наместо Русија само да „седи и чека“.

Тогаш интервенираше Владимир Соловјов, познат пропагандист и сојузник на рускиот претседател Владимир Путин, кој повика на превентивен напад, а не на контранапад.

„Макрон ги снабдува со тенкови и ние треба да извршиме превентивен напад бидејќи тие се приклучија на конфликтот“, рече Соловјов.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија го зголемила извозот на течен нафтен гас во Европа

 

 

Loading...

„Имаше Франција, но сега ја нема“

Андреј Гуруљов, пензиониран руски воен командант и актуелен член на руската Дума, тогаш тврди дека Франција станува призната страна во конфликтот ако почне „отворено да предизвикува штета, не плашејќи се од ништо“.

„Франција не треба да постои. Франција постоеше, а сега ја нема. Дали некој би се налутил поради тоа? – изјави Гуруљов.

Тој додаде дека Русија има доволно муниција за „да ја уништи Франција или Британија“. Герашченко вчера на Твитер објави уште едно видео од интервјуто на францускиот лидер, во кое Макрон вели дека Путин му рекол дека Украина е вистинска закана, пишува Newsweek.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руски новинар осуден во отсуство на осум години затвор

„Кога ќе го сретнете Путин, тој не е непријатен“

„Кога ќе го сретнете (Путин), тој не е непријатен. Тоа е парадокс, гледате. Мислам дека нема ништо што би оправдало започнување војна. Тој се обиде да објасни дека Украина му се заканувала, а потоа преку Украина, Европејците и Американците се заканувале безбедноста на Русија“, рече Французинот.претседател.

„Мислам дека тоа не е вистина. Во основа, тој ја започна оваа војна за да врати територии и да го прошири опсегот на Русија на империјата што некогаш постоела“, заклучи Макрон.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.