Опозицијата на Шолц му се заканува со гласање на недоверба поради Украина

Сподели со своите пријатели

Германската опозициска Христијанско-демократска унија (ЦДУ/ЦСУ) сè повеќе го притиска канцеларот Олаф Шолц да испрати тешко оружје во Украина, обвинувајќи го дека е ко-одговорен за нејзината одбрана и се заканува со гласање недоверба на Бундестагот.

Loading...

„Сакаме да ја поддржиме владата во украинската криза“, напиша на Твитер заменик-шефот на парламентарната група на Унијата, Јохан Вадепул.

Доколку, сепак, Шолц не мрдне, „идната недела ќе мора да смета на иницијативата на ЦДУ и ЦСУ“ против него.

 

Фронтекс: 57 отсто повеќе илегални премини на мигранти во ЕУ

 

Шолц не е критикуван само од опозициските конзервативци, туку и од Зелените и либералите (ФДП), коалициони партнери на неговите социјалдемократи (СПД), поради колебањето со одлуката да испорача тешко оружје во Украина.

Експертот за надворешна политика на ЦДУ, Родерик Кисветер, за телевизијата ЗДФ денеска изјави дека ја цени финансиската поддршка на владата за Украина, но дека таа „не може да ја извади“.

Loading...

„Она што тој навистина треба да го направи е да испрати тенкови и артилериски системи“, рече Кисветер.

 

Бројот на гладни луѓе во светот би можел да се зголеми од осум на 13 милиони

 

Во денешниот Велт, Вадепул ја обвини владата дека се обидува да ја измами јавноста ветувајќи натамошна финансиска помош за Украина.

„Украина има доволно пари, на крајот на краиштата, тие се испратени од Европската унија. Според тоа, дополнителното финансирање е само неубедлива финта“, рече тој.

Клучно прашање е дали германската влада ќе дозволи извоз на тешко оружје. Олаф Шолц сега мора да се појави и да испорача, бидејќи тој е коодговорен за неспособноста на Украина да се одбрани“, додаде Вадепул.

 

Loading...

Москва го ограничи пристапот до веб-страницата на Хјуман рајтс воч

 

Досега Германија испратила во Украина противтенковски и противвоздушни ракети и автоматско оружје, возила, уреди за ноќно гледање и опрема за лична заштита.

Сепак, Украина бара оклопни борбени возила, артилерија и борбени хеликоптери за војната против Русија.