Јапонската принцеза се откажува од титулата, за да се омажи за „обичен“ човек

Сподели со своите пријатели

Јапонската принцеза Ајако, ќерка на покојниот јапонски принц Такамодо, одлучила да се омажи за дистрибутер на стока Кеи Мори и поради тоа ќе мора да се откаже од титулата, но за возврат ќе добие еднократна парична помош во износ од неколку милиони долари.

Принцезата со идниот сопруг ја запознала нејзината мајка, принцезата Такамодо, која ги познавала родителит ена Кеи низ соработкат ана кралското семејство со локална невладина организација.

НОВО ИСТОРИСКО ПОГЛАВЈЕ: Во кралското семејство се организира првата геј венчавка

Loading...

Принцезата Ајако има мастер диплома од социјална работа до хуманитарни цели, а таа страст ја дели со идниот сопруг, пренесува CNN.

Минатата година и принцезата Мако, првата внука на јапонскиот цар Акихит и роднина на Ајако, исто така најави излегување од кралското семејство кога се сврши со адвокатот Кеи Камуро.

До 2006. година кога се роди принцот Хасахито, јапонската династија Јамато беше без машки престолонаследник, па Јапонците тогаш ги разгледуваа можносттите на жените да им дозволат да ја наследат круната, по абдикацијата на царот Акихит, која е најавена за следната година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бројот на илегални преминувања во ЕУ нагло се намалил во првата половина од годинава

Leave a Reply