19.06.2018 00:02

НОВО ИСТОРИСКО ПОГЛАВЈЕ: Во кралското семејство се организира првата геј венчавка

Facebook Twitter Google+

Изгледа дека 2018. година е идеална за брак, барем ако го прашате кралското семејсво. По венчавката на годината, на принцот Хари и Меган маркл, за свој ден од соништата 12. откомври се подготвува и принцезата Јудџин, која ќе се омажи за Џек Вруксбенк, а пред неа втор пат пред олтар ќе застене и кралскиот роднина, лордот Ивар Моунтбатен.

Можеби тоа не би било рпетерано интересно да лордот Ивар Моунбатен со својата вечнавка нема да влезе во историјата како прв член на кралското семејство кој ќе се венча со својот долгогодишен партнер Џејмс Којл, а до идниот сопргу ќе го одведе неговата поранешна сопруга Пени, со која има три ќерки.

Помалку комплицирано, но интересно, особено затоа што ова е преседан во кралското семејство. Воочи својата венчавка лордот Ивар Моунбатен дал интервју за британскиот Дејли Мејл, за кој вели:

„Навистина ова сакав да го направам, особено поради Џејмс, кој не бил во брак досега. За мене бракот не е важен затоа што веќе бев во еден, во кој добив прекрасни деца, но инсистиран на воа затоа што мислам дека нему му е важно. Џејмс немал стабилен живот како мене, затоа сакам да му го пружам тоа, пишуваат британските портали.

Queen’s cousin becomes first member of royal family to come out as gay. ** * A member of the Royal Family has become the first ever to come out as #gay. * #LordIvarMountbatten, who has three children with ex-wife Penelope (Penny) Thompson, came out over the weekend saying he had struggled with his sexuality. * But now, he said he was happy to now be in a partnership with #JamesCoyle, an airline cabin services director. * The couple met while skiing in Verbier, #Switzerland. * James shouted hello to Lord Mountbatten, who is something like 700th in line to the throne, thinking he was a guide he’d been skiing with earlier. There was a mutual attraction and it all snowballed from there. * ‘Penny was aware before we got married,’ he told the Mail on Sunday. ‘I told her I was bisexual, that my attraction went both ways. She was understanding and I will always be grateful to her. * ‘”Coming out” is such a funny phrase but it’s what I suppose I did in a rather roundabout way, emerging to a place I’m happy to be. I have struggled with my sexuality and in some ways I still do; it has been a real journey to reach this point.’ * He added: ‘Being a Mountbatten was never the problem. It was the generation into which I was born. When I was growing up, it was known as “the love that dare not speak its name”, but what’s amazing now is how far we have all come in terms of acceptance.’ * #phcity #phcitytraffic #portharcourt #lagos #abuja #africa #blogger #wesafrica #africa #riversstate #nigeria #regrann

A post shared by PHcity Traffic Media®️ Blog (@phcitytraffic) on

Loading...

Венчавката ќе се одржи оваа лето во приватната капела на селскиот имоет на лордот Ивар во Девон, а младоженецот открива и дека неговите три ќерки се особено весели.

– Кога на својата најстара ќерка Ели и ја споменав венчавката таа рече: „Тато не грижи се, не е тоа толку скандалозно веќе. Денес тоа е сосема нормално, рекол лордот Ивар, додавајќи дека на церемонијата ќе присуствува најблиското семејство и пријателите.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments