Велосипедизам

Сподели со своите пријатели

Во недела се оддржва велосипедска трка Државно Првенство во Вело Крос дисциплина. Трката се возеше во Љубаништа, Охрид на екстремно ниски температури и силен ветар како што е и карактеристика за дисциплина Вело Крос. Loading…     Кумановскиот клуб Вело-М Термалифт брилираше во сите возрасни категории постигнувајќи, 1во место воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Младата велосипедистка Анита Величковска од Куманово освои прво место во женска категорија на меѓународен велосипедски маратон, кој се одржа викендов во Република Србија. Loading…     Имено по деветти пат во Србија се одржа велосипедски маратон „Три стране Копаоника“. На маратонот стартуваа над 400 велосипедисти. Станува збор за познат спортскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановецот Зоран Ристовски од велосипедскиот клуб „Вело-М“ Куманово стана нов балкански шампион, откако викендов го освои првото место на Балканското првенство во друмски велосипедизам кое се одржа во Требиње, Босна и Херцеговина. Loading… Покрај Ристовски, боите на Македонија ги бранеа уште двајца велосипедисти, од кои Стефан Петровски освои 12то местоПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Традиционалната велосипедска трка „Трофеј 11ти Октомври“ и оваа година ќе се одржи во петок со почеток во 10 часот во Куманово. Loading… Организатори на манифестацијата се Општина Куманово, Велосипедската федерација на Македонија и најдобриот велосипедски клуб „Вело-М“ од Куманово. – Трката ќе се вози на булеварите „Октомвриска Револуција“ и „ТретаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Никола Лефков и Зоран Рисовски од кумановскиот клуб „Вело-М“ брилираа на Меѓународната велосипедска трка „Трофеј Илинден“ која изминатиот викенд се одржа во Скопје, во организација на Велосипедската федерација на Македонија и Општина Илинден. Loading… Трката е позната по тоа што се вози во најголемите горештини, односно стартот на трката бешеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Велосипедистите на Вело-М Термалифт од Куманово викендов ги собраа медалите на државниот Куп во друмски велосипедизам. Loading… Во категоријата сениори Никола Лефков освои прво место, додека со сребро се закити Стефан Петровски. Во категориите мастерс злато освои Зоран Ристовски, а бронзен медал Ален Денковски. Новата надеж на клубот, 11-годишниот ЛукаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Крос кантри трка насловена како „XCO Kumanovo“ утре ќе се одржи во шумата над селото Биљановце, а во организација на велосипедскиот клуб „Cross Cycling“. Loading… По успешната трка од минатата година, и Државното првенство кое исто така беше одржано во Куманово, оваа година клубот повторно организира трки за сите љубителиПрочитај повеќе