Зеленски сакаше да одржи говор на Оскарите, но организаторите го одбија

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател сакал да одржи говор на овогодинешното доделување на Оскарите, но организаторот наводно го одбил.

Loading...

Како што тврди Variety, Зеленски сакал да ја продолжи практиката на апелирање преку видео повик, што досега го правел на бројни церемонии и настани одржани во САД, но се чини дека таа шанса нема да ја добие на Оскарите.

Зеленски, кој по професија е актер, сакаше да зборува и лани на Оскарите, но организаторот уште тогаш го одби.

Зеленски неодамна беше гостин на Берлинскиот филмски фестивал и емисијата на ABC посветена на Оскарите, а претходно имаше говор на Кан, на Венецискиот филмски фестивал, на Греми и на Златните глобуси.

Агентот на WME Мајк Симпсон се обидел да ја убеди Академијата да го вклучи украинскиот претседател во програмата, но тие наводно одбиле.

Не сакаат ништо со политика?

Според Американците, Зеленски сакал да ги искористи Оскарите за да го освести светот, особено луѓето во САД, за тоа што се случува во Украина, бидејќи според некои анкети, поддршката за Украина во Америка почнала да слабее.

Зеленски имаше големи надежи за агентот Симпсон, до кого стигна преку Шон Пен и Арон Кауфман, со кои минатата година сними документарен филм за војната во Украина.

Симпсон, кој вообичаено застапува ѕвезди како Квентин Тарантино, требаше да го искористи своето влијание и некако да ги убеди организаторите на Оскарите да му дозволат на Зеленски да одржи говор, но тие не беа заинтересирани.

Loading...

Минатата година приказната беше слична, а минатата година продуцентот на Оскар, Вил Пакер, повторно, наводно, објасни дека Зеленски нема да може да одржи говор првенствено затоа што Оскарите се оградуваат од политиката или од нешто што нема врска со филмови.

Да потсетиме и дека минатата година актерот Шон Пен реагираше многу бурно бидејќи на Зеленски не му беше дозволено да зборува на Оскарите.

Најпрво се закануваше дека ќе ја „стопи статуетката“, но потоа се предомисли и ја однесе кај Зеленски во Украина.