Токаев официјално победи на изборите во Казахстан

Сподели со своите пријатели

Актуелниот претседател на Казахстан, Касим-Жомарт Токаев победи на претседателските избори одржани во неделата, освојувајќи 81,31 отсто од гласовите, потврди денеска претседателот на Централната изборна комисија, Нурлан Абдиров, кој ги објави конечните резултати од гласањето.

Loading...

– Касим Жомарт Токаев доби 6.456.392 гласа или 81,31 отсто – рече Абдиров, наведувајќи дека излезноста била 69,44 отсто, пренесува ТАС С.

Кандидатот Јигули Даирабаев од Народната демократска патриотска партија Ауџил е втор со 3,42 отсто гласови, додека за опцијата „против сите“ гласале 5,8 отсто од гласачите.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ерозија на демократијата во демократските земји