змија

Сподели со своите пријатели

Научниците од Јунан, Кина објавија дека пронашле нов вид отровна змија, од семејството на поскок. Loading… Како што истакнуваат во нивната студија објавена во списанието ZooKeys, новиот вид змии има темно кафеаво-сива боја, но некои поединци можат да бидат темно портокалово-кафеави и да имаат трапезоидни дамки на грбот. Обично сеПрочитај повеќе

a close up of a snake on a rock

Сподели со своите пријатели

Се почеста е појавата на змии во природата откако температурите земаа замав. Граѓани ги забележуваат и во руралните, но и во урбаните предели. Loading… Сепак, можете да го ублажите, па дури и да го спречите нивното појавување на неколку начини. Змиите ги привлекуваат одредени мириси кои може да доминираат воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мишел Леспрон од Тусон пронашла вистински хорор во тоалетната школка. Loading… Додека била на одмор, огромен црн рептил се населил во нејзината тоалетна школка. Како што вели, кога видела што има внатре, силно го затворила капакот и истрчала надвор. Иако повикала помош, не ѝ било лесно да го извлече рептилотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иако борбата со питонот била драматична, вистинското изненадување дошло кога го изброиле бројот на спуштени јајца во гнездото! Loading… Рекорден број на јајца се отстранети од гнездото на бурмански питон во националниот парк Еверглејдс на Флорида. Комисијата за зачувување на рибите и дивиот свет на Флорида извести дека женка питонПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Питон во Австралија вчера нападнал петгодишно момче. Го каснал, се замотал околу него и го одвлекол во базенот. Loading… За среќа, го спасиле неговиот татко и дедо. Бо Блејк си играл во дворот во близина на базенот, кога наеднаш го нападнала змија долга десет метри и го одвлекла во водата.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поскок или камењарка е најопасната змија во Македонија, која спаѓа во семејството отровници, а живее во Јужна Европа, Балканот и делови од Блискиот исток. Нејзината опасност се должи на долгите заби кои можат да достигнат до 13 милиметри и петте подвидови на отров кои може да ги содржи во себе.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шумар од Индија имал блиска средба со смртта кога се обидел да го задави огромен питон, кој претходно го спасил. Тој ја ставил змијата околу вратот за да се фотографираат, кога влечугата ја покажа својата вистинска страна. Сањои Дута го предводел тимот кој го спасил питонот долг десет метри одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Не е познато кој е автор на овој неверојатен видео запис, но се знае дека за неколку часа стана вирален. Некаде во дивината, фатена е блиска средба на џиновски питон и кралска кобра. Најлошиот миленик е кралската кобра, но тој знае како да ја скроти (видео) Loading… Питонот по силаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Љубителите на животни сакаат да се пофалат со домашните миленици на социјалните мрежи.  Милениците обично ги сметаат како уште еден член во семејството за кој би дале се на светот. Храбра дама улови анаконда со голи раце (видео) Loading… Кај оваа момче би било се во ред, кога тој иПрочитај повеќе