Откриен нов вид змија: Лесно се наоѓа во дивината, а многу е агресивна

Сподели со своите пријатели

Научниците од Јунан, Кина објавија дека пронашле нов вид отровна змија, од семејството на поскок.

Loading...

Како што истакнуваат во нивната студија објавена во списанието ZooKeys, новиот вид змии има темно кафеаво-сива боја, но некои поединци можат да бидат темно портокалово-кафеави и да имаат трапезоидни дамки на грбот.

Обично се движи бавно, но кога се чувствува загрозено, оваа змија го надува телото за да изгледа поголема и станува многу агресивна.

Новиот вид го добил името Ovophis jenkinsi во чест на херпетологот Роберт „Хенк“ Вилијам Гарфилд Џенкинс, кој имал „страст за змии“ и активно барал нови видови во Кина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  НЕВЕРОЈАТНИ СЦЕНИ: Во Амазон снимено племе со кое никогаш не е стапено во контакт (ВИДЕО)

Иако штотуку е откриен, тимот истакнува дека не е тешко да се најде во дивината во Јунан.

Тие се главно активни наесен и претпочитаат студени, влажни, па дури и дождливи ноќи, веројатно за да избегнат други змии, напиша тимот.

Тие исто така додаваат дека змијата најверојатно се храни со мали цицачи.

Сега се соочуваат со дополнителни истражувања кои ќе ги опфатат нивните навики, изгледот и каде можат да се најдат.

Loading...

Во истражувањето тимот истакна дека засега нема податоци дека овој вид змија каснала човек.