Здравје

Сподели со своите пријатели

Направени се бројни студии за влијанието на црвеното месо, и додека нутриционистите советуваат да јадеме одредени видови месо и да го подготвуваме на посебен начин, многумина сè уште не се откажуваат од месните производи. Loading… Тие се вкусни, погодни се и за лесна подготовка на сендвич или брз оброк, ноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Заборавете на ограничувачките диети за да изгубите тежина. Наместо да јадете помалку за да изгубите тежина, треба да знаете дека изборот на одредена храна ќе биде одличен сојузник во забрзувањето на метаболизмот, што доведува до потенка фигура. Loading…     1. Бобинки – Бобинките се полни со растителни влакна иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Овие неколку совети покажуваат како набрзина можете да подготвите здрави и едноставни обрози за што поквалитетен почеток на новиот ден. Loading… Јајце – омилена намирница И нутриционистите велат дека јајцата се меѓу најкорисните прехрамбени производи. Можат да се подготват на безброј начини, а наједноставно е варањето, кое трае околу триПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Некои од првите промени што ја рефлектираат состојбата на вашето тело и влошувањето на здравјето се јавуваат на рацете и ноктите. Од таа причина, не е изненадувачки што рацете се исто така огледало на здравјето што може да укаже на многу скриени здравствени проблеми. Loading…     Вкочанетост на зглобовитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Многумина тврдат дека конзумирањето сирова храна е поздраво за нашето тело, со оглед на тоа што ги зачувува витамините и минералите кои се наоѓаат во нив. Loading… Сепак, постојат и такви намирници, како што се мешунките и житариците, кои го достигнуваат својот целосен потенцијал само по готвењето. Одредена храна, акоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со текот на времето, нашите заби почнуваат да жолтеат се повеќе и повеќе, без разлика колку внимание посветуваме на хигиената. Кога тоа жолтило ќе почне да ни пречи, обично започнуваме посилно да ги миеме забите со надеж дека ќе ги отстраниме жолтите дамки и ќе го вратиме бисерниот бел сјајПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Последната година, лекарите постојано повторуваат дека за да се заштитиме од коронавирусот, потребно е редовно да ги миеме рацете со топла вода и сапун. Значи, може да претпоставите дека редовно миење на остатокот од вашето тело со сапун е веројатно исто така добра идеја. Тоа е она што го правимеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јајца од препелица се користат за лекување на многу болести. Од висок крвен притисок, анемија, бронхијална астма, дијабетес, чир на желудник и други болести. Loading… Јајца од јапонска препелица се препорачуваат и за деца во развој и за деца кои имаат послаб апетит или желба за храна. Тие исто такаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Количината на холестерол што една личност ќе ја произведе зависи од исхраната. Сепак, една храна која секогаш можеме да ја купиме во здрава храна се покажа како совршена за намалување на холестеролот. Loading… Холестеролот му е потребен на нашето тело во одредени количини. Тој игра важна улога во процесот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Современите фармацевти имаат производи кои ќе ви помогнат во борбата против секоја инфекција. Природната медицина содржи и широк спектар на производи кои успешно третираат инфекции на сосема природен начин. Loading… Ви донесуваме рецепт за најмоќниот антибиотик во светот кој ги убива гама-позитивните и гама-негативните бактерии, вклучително и кандидата. Не можетеПрочитај повеќе