Лекарите велат дека грешиме цел живот: Само овие делови од телото треба да се мијат со сапун секој ден

Сподели со своите пријатели

Последната година, лекарите постојано повторуваат дека за да се заштитиме од коронавирусот, потребно е редовно да ги миеме рацете со топла вода и сапун. Значи, може да претпоставите дека редовно миење на остатокот од вашето тело со сапун е веројатно исто така добра идеја. Тоа е она што го правиме сите. Сепак, некои лекари велат дека не сме во право!

Loading...

Всушност, прекумерното туширање или капење во сапун всушност може да направи повеќе штета отколку добро. Според лекарот, всушност треба да користите сапун само за три делови од телото – пазуви, препони и стапала. Друго? Едноставно испирање со вода е сè што ви треба.

 

 

Сенди Скотнички, д-р, доцент по дерматологија на Универзитетот во Торонто, неодамна изјави за Атлантик дека миењето на телото со сапун и вода од глава до пети може да доведе до проблеми како егзема и други кожни проблеми. Наместо тоа, вели таа, само фокусирајте се на одредени делови.

Ако го третирате целото тело со сапун, ризикувате да ги уништите корисни бактерии кои му помагаат на вашиот микробиом да прави разлика помеѓу добри и лоши микроби, вели д-р Робин Чуткан. Таа истакнува дека на вашето тело му требаат одредени бактерии, а кога ќе ги отстраните од кожата со миење со сапун, тоа го намалува вашиот имунитет, што доведува до зголемен ризик од заболување.

– Ако не сте се стркале само во калта, единствените места што ви требаат секојдневно сапунирање се пазувите и препоните. Остатокот од телото е фино исплакнат со вода, дури и по напорен тренинг – вели д-р Чуткан.

Loading...

 

 

Студија од 2018 година објавена во списанието Science Advances откри дека одреден вид на бактерии што живееле на кожата на субјектите е поврзан со помал ризик од рак на кожата во споредба со испитаниците кои немале бактерии. Друг пример на корисни микроби кои ризикувате да ги уништите со постојан третман со сапун.

Зошто треба да користите сапун на пазувите, препоните и нозете ако е толку лоша идеја да го користите на остатокот од вашето тело? Па, овие три области се едни од најчувствителните зони на вашето тело и се соодветна основа за развој на габи, израстоци на влакна што можат да доведат до инфекции и генерално се поранливи на развој на лоши бактерии и потенцијално штетни инфекции.